Zapraszamy do przekazywania starych przedmiotów, na potrzeby wystawy muzealnej w budynku zabytkowego spichlerza w Brożcu - tel. 77 4667545

 

VII Święto Plonów i Targi Miodów - Muzeum Wsi Opolskiej - 29 września 2019

plakat_A2_SP.jpeg

SCENARIUSZ
VII ŚWIĘTO PLONÓW I TARGI MIODÓW

Muzeum Wsi Opolskiej
29 września 2019 r.

  godz. 10.00 – 18.00

Organizator:
Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole.

Ceny biletów wstępu: 12,00 - bilet normalny; 6,00 - bilet ulgowy; 1,00 - bilet przedszkolny, 4,00 - bilet na kartę rodziny (przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Karty Opolskiej Rodziny i Seniora, Karty Opolskiej Rodziny i Karty Opolski Senior). Jest możliwość zakupu biletów online.

Miejsce: ul. Wrocławska 174, dojazd autobusami linii 9 Bierkowice i 5


PROGRAM:
Wręczenie nagród laureatom VIII Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany organizowanego w ramach V Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej i Rękodzieła Artystycznego, godz. 12.30 oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, godz. 13.00, spichlerz ze Sławięcic.

Polska smakuje – czyli śląskie przysmaki w skansenie – stoiska z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi,  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, godz. 10.00-18.00, namioty w zagrodzie „Nyskiej”.

Prezentacja wnętrza dworskiego spichlerza ze Sławięcic, spichlerz został wyremontowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu INFRASTRUKTURA KULTURY 2018 oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.

Wypiek i degustacja tradycyjnego chleba, godz. 11.00-17.00 (z przerwami) realizowane w zabytkowym piecu z Rudziczki

Prezentacja korowodu dożynkowego z udziałem pracowników muzeum i zespołów folklorystycznych, start godz. 14.30 budynek administracyjny, zakończenie godz. 15.00 zabytkowy kościół

Nabożeństwo z poświęceniem plonów 15.00 Kościół z Gręboszowa

Zaginione Archiwum – koncert w zabytkowym kościele, godz. 16.30, kościół z Gręboszowa

Plenerowe występy zespołów folklorystycznych, godz. 11.30 – 15.00, tereny ekspozycyjne

Atrakcje dla najmłodszych:

  • warsztaty hafciarskie - Sylwia Andrejszyn
  • warsztaty malowania ceramiki - Beata Woźniak
  • warsztaty plastyczne, malowania pszczół - Maria Maciak
  • mini zoo, prezentacja zwierząt gospodarskich - Gospodarstwo Agroturystyczne „Gościnna Zagroda” z Przysieczy,
  • spotkanie z pszczelarzem pt. „Dlaczego miód jest słodki?” – Szczepan Mały
  • warsztaty plastyczne - osiedlowy Klub „Chaberek”
  • przejażdżki tandemem – Fundacja “Na Kole”, plac przy budynku administracyjnym
  • pieczenie ziemniaków w popiele, łąka przy zabytkowej szkole

Pokazy i prezentacje w zagrodach, godz. 10.00-18.00:

  • Pokaz wykonywania korony dożynkowej, Halina Jakubowska oraz Gabriela Waliczek, zagroda „młyńska”
  • Pokaz wykonywania drewnianych ryczek, Krzysztof Hendel, zagroda z Kozub
  • Pokaz haftu krzyżykowego – Sylwia Andrejszyn, chałupa z Radłowa
  • Pokaz wędzenia wędlin w zabytkowym kominie – Gabriela Bucka, chałupa z Kamieńca
  • Pokaz kowalstwa Kowalstwo stylowe Janusz Sawicz - kuźnia z Ziemiełowic
  • Pokaz rzeźby w drewnie – Norbert Kleman, zagroda „młyńska’
  • Pokaz prac w przydomowym ogródku  – Irena Zawadzka, zagroda „wełna”
  • Pokaz wykonywania wianków – Maria Maciak, zagroda „wełna”
  • Pokaz toczenia naczyń glinianych – Justyna Wolna, zagroda „młyńska”
  • Pokaz haftu klockowego – Teresa Luchowska, chałupa z Kozub
  • Pokaz przędzenia na kołowrotku, Małgorzata Lenska, zagroda „wełna”
  • Pokaz snycerki, Marcin Lenski, zagroda „wełna”
  • Pokaz malowania porcelany – Małgorzata Mateja, zagroda „młyńska”
  • Pokaz szycia na zabytkowej maszynie – Czesław Koralewski, Fundacja Szansa dla Niewidomych
  • Pokaz koronki szydełkowej i wyrobów patchworkowych, Dobrodzieński Ośrodek Kultury
    i Sportu, zagroda „młyńska”
  • Pokaz rękodzieła – Zakład Aktywności zawodowej w Wieruszowie – naprzeciw zagrody
    z Kozub
  • Pokaz rękodzieła – Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent” z Dobrzenia Wielkiego, zagroda Kup

Oferta handlowa i gastronomiczna: około 80 stoisk handlowych z wyrobami ludowej twórczości artystycznej i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-18.00, teren Muzeum.


 Oprac. E. Olbryt