Działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach
Zapraszamy do odwiedzenia nowo powstałej strony internetowej: gokwalce.pl/index.php
SURVIVALOWA PRZYGODA
LATO MOCNYCH WRAŻEŃ W WALCACH
W ramach „Lata mocnych wrażeń” Gminny Ośrodek Kultury w Walcach przygotował dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Walce „Akademię survivalu” – zajęcia ze sztuki radzenia sobie w trudnych warunkach. Zajęcia strzeleckie oraz survivalowo-sprawnościowe prowadził i koordynował kpt. rezerwy, snajper i spadochroniarz Robert Jacek, szkolony m.in. w słynnej jednostce GROM oraz w amerykańskich oddziałach Zielonych Beretów.
Pierwsze trzy spotkania survivalowe odbyły się na terenie Walec. Uczestniczyli w nich tak chłopcy, jak i dziewczęta, poznając między innymi jak można w sytuacjach ekstremalnych wykorzystać przedmioty codziennego użytku, ucząc się transportować rannego, ćwicząc strzelanie z wiatrówek czy poszukując skarbów ukrytych w ziemi za pomocą wykrywacza metalu. Było to przygotowanie do dwudniowego biwaku survivalowego, który ze względu na ulewne deszcze został przeniesiony z 24/25 na 29/30 lipca.
Biwakowa przygoda zaczęła się od przejażdżki zabytkową kolejką wąskotorową w Rudach i zwiedzania lokomotywowni z zabytkowymi maszynami. Pierwszym zadaniem w bazie – gospodarstwie agroturystycznym w Kuźni Raciborskiej – było przygotowanie drugiego śniadania przez wybrane osoby oraz stawianie namiotów w obozowisku. Jak się miało przy tym okazać, niektórzy świetnie sobie radzili z przygotowaniem kanapek, a inni musieli się tego dopiero uczyć. Podobnie było z rozstawianiem namiotów, co zaowocowało w nocy, kiedy trzeba było ewakuować pod wiatę mieszkańców niektórych namiotów zalanych podczas intensywnego opadu deszczu. Ale właśnie w ten sposób, na własnej skórze można się było przekonać, jak ważne jest dobre przygotowanie sobie spania.
Ze względu na spodziewane opady deszczu odpadł pomysł nocowania w lesie w szałasach, które młodzi ludzie wykonali samodzielnie. Cały ten trud wynagrodził chwilowy odpoczynek na kąpielisku. Ze względu na wysoki poziom wody i wartki nurt rzeki Rudki nie odbył się desant z mostu do łodzi, ale w zamian przyszło się zmierzyć z o wiele poważniejszym wyzwaniem. Z bronią w ręku, maskach przeciwgazowych na twarzach, czołgając się w trawie młodzi komandosi zdobywali twierdzę strzeżoną przez bezkompromisowego wartownika, który strzelał do atakujących (bronią hukową) i rzucał granaty (petardy). Wejście na wysoką, kilkumetrową ścianę twierdzy po drabince linowej dopełniało grozy sytuacji, ale wszyscy wykonali zadanie. Równolegle odbywały się zajęcia strzeleckie z broni pneumatycznej dla osób, które nie były aktualnie zajęte zdobywaniem twierdzy. Kosztowało to tyle wysiłku, że po powrocie do bazy starczyło już tylko sił na zebranie drewna na ognisko. Młodzi zalegli wokół ogniska czekając na pieczone kiełbaski.
Jednak młody organizm szybko się regeneruje, więc zasnąć zbyt wcześnie nikt nie chciał, z czym mieli problem wartownicy strzegący obozowiska, których zadaniem było między innymi zapewnienie ciszy nocnej. Nasilający się deszcz pod znakiem zapytania postawił kolejną atrakcję – alarm nocny i wymarsz w głąb „dżungli” na spotkanie z Duchem Lasu. Krótka przerwa w opadach została jednak należycie wykorzystana – młodzi obudzeni petardami, powiązani za rękę sznurem zanurzyli się w ciemnościach, gdzie każdy krzak stwarzał poczucie zagrożenia… I rzeczywiście, zza jednego z nich wyskoczył nagle jakiś krzyczący i pobrzękujący łańcuchami osobnik, wywołując powszechną panikę, ale i… reakcję obronną ze strony dwóch chłopaków, którzy chcieli skopać napastnika… Zaraz jednak wszyscy stanęli przed obliczem Ducha Lasu, którego mieli pocałować w kolanko i wypić wybuchową miksturę…
Nieprzespana noc i nieustający deszcz spowodowały, że trzeba było zmienić plan drugiego dnia biwaku. Po zwinięciu w strugach deszczu obozowiska młodzi spróbowali swoich sił w strzelaniu z broni palnej na strzelnicy w Solarni. Niektórzy, mimo, że dopiero po raz pierwszy mieli broń palną w ręku okazywali się prawdziwymi talentami strzeleckimi.
To czego uczyli się uczestnicy zajęć stacjonarnych w Walcach oraz biwaku w Kuźni Raciborskiej może wydawać się mało przydatne w codzienności, ale tylko pozornie, ponieważ survival to praktyczna nauka improwizowania w każdej sytuacji, a przede wszystkim atrakcyjny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody oraz kolegów i koleżanek, z którymi można nawiązać konstruktywne relacje podczas wspólnego przeżywania przygód. „Akademia survivalu” nie musi się zakończyć na wakacyjnych zajęciach – Gminny Ośrodek Kultury w Walcach jest otwarty na kontynuowanie idei wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół w ramach klubu survivalowo – turystycznego. Pierwsi chętni już się zgłosili…
ŚLADAMI DINOZAURÓW
WYCIECZKA DO KRASIEJOWA
4 sierpnia 2010 r. Gminny Ośrodek Kultury zorganizował wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie, aby poznać historię istnienia życia na ziemi. Zwiedzanie rozpoczęło się od przejażdżki kapsułą w Tunelu czasu, gdzie można było obejrzeć prezentację jak rodziło się i rozwijało życie na ziemi, od pierwszych organizmów po najbardziej rozwinięte. Następnie, już z panią przewodnik, spacerkiem poznawaliśmy kolejno ekspozycje ilustrujące poszczególne okresy w rozwoju życia na naszej planecie, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób tak blisko nas odkryto kości prehistorycznych gatunków. Po półtoragodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na pyszny obiad, który pozwolił nam zregenerować siły. Następnie był czas wolny, w którym każdy mógł robić co chciał na terenie parku, ale wiadomo było, że dzieciaki udadzą się na plac zabaw, aby poszaleć na huśtawkach, zjeżdżalniach i innych atrakcjach przygotowanych specjalnie dla gości parku.
Niesamowite przeżycia na FLORYDZIE
22 lipca 2010 roku już po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Walcach zorganizował dla dzieci wycieczkę do Brzegu pod hasłem "Piknik na Florydzie". Impreza ta, zorganizowana przez Opolskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne „Teraz Wieś” z Łosiowa dla dzieci wiejskich, miała miejsce na terenie 1 Brzeskiej Brygady Saperów oraz 2 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego, a także w Zamku Piastów Śląskich i w aqua parku w Brzegu.
O godzinie 8.30 dotarliśmy na miejsce, gdzie dla uczestników wycieczki żołnierze, policja, straż pożarna i żandarmeria wojskowa przygotowali bogaty program, skierowany zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Każdy z uczestników mógł się wykazać swoimi umiejętnościami w poszczególnych konkurencjach, takich jak: strzelanie z pistoletu, szukanie metali z pomocą wykrywacza, rzucanie granatem, strzelanie z łuku. Na terenie przykoszarowego ośrodka szkoleniowego żołnierze uczyli nas jak postępować w razie potrzeby udzielenia pierwszej pomocy, pokazali nam jednostkę radiostacji, sprzętu oraz pojazdów wojskowych, a następnie policjanci pokazali radiowóz oraz przeprowadzili quiz na temat ruchu drogowego, a najlepsi otrzymali nagrody. Świeże powietrze i emocje sprawiły, że pyszna wojskowa grochówka szybko została zjedzona i można było dalej poznawać elementy wojskowego życia. Najbardziej podobał się wszystkim przejazd amfibią oraz pływanie łodziami saperskimi. Na koniec zajęć na poligonie dzieci rywalizowały w konkurencjach sprawnościowych, gdzie musiały wylać wiele potu, by dostać nagrodę.
W Zamku Piastów Śląskich w Brzegu czekało na nas przedstawienie teatralne oraz zwiedzanie komnat zamku. Piknik na Florydzie zakończyliśmy w aqua parku, a dzieci wróciły do domu z uśmiechem na twarzy.
Sandra Staniczek
Przy opłatku i kolędach
W niedzielne popołudnie 20 grudnia sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach zamieniła się w salę biesiadną, gdzie podopieczni Ośrodka Pomocy Społecznej w Walcach spędzili miło czas łamiąc się opłatkiem, składając sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt oraz na przyszły rok. Gości powitał gospodarz gminy – wójt Bernard Kubata, a modlitwę przed posiłkiem poprowadził walecki proboszcz ks. dr Józef Kobyłka. Na suto zastawionych stołach nie mogło zabraknąć karpia (lub filetu z pangi – jeśli ktoś wolał rybę bez ości), kompotu z suszonych owoców, śledzia oraz świątecznych pierników. W świąteczną atmosferę wprowadził wszystkich występ zespołu Dobieszowiczanki – panie z Dobieszowic zaśpiewały po polsku i po niemiecku popularne kolędy. Uczestnicy spotkania z przyjemnością wsłuchali się też w kolędy i pastorałki wykonane przez zespół muzyczny MY z Rozwadzy. Każdy gość tego spotkania wyszedł obdarowany drobnymi prezentami. Wigilia tradycyjnie odbyła się przy dużym wsparciu sponsorów, a została już po raz dziewiętnasty zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Walcach we współpracy z waleckim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Grzegorz Cebula
Warsztaty kroszonkarskie GOK Walce.doc |
![]() |
Planowane imprezy kulturalne i rekreacyjne w 2009 roku.rtf |
Gminny Ośrodek Kultury w Walcach 8 marca 2009 roku zaprosił panie na musical „Blondynki wolą mężczyzn”. W lekkim programie kabaretowym, pełnym humoru i przebojów musicalowych wystąpiły dwie znane aktorki Julita Kożuszek i Ewa Lorska. „Blondynki wolą mężczyzn” to przedstawienie, gdzie dopełnieniem roztańczonych utworów musicalowych, były pełne humoru skecze i monologi w wykonaniu dwóch stuprocentowych blondynek. Wśród widzów rozlosowano prezenty: karnety na wizyty w salonach odnowy biologicznej, kwiaty oraz małe prezenciki od Radia Opole. Niespodzianki zostały ufundowane przez firmy z powiatu krapkowickiego. W ramach programu „Jak być piękną” - panie mogły skorzystać z darmowych pokazów kosmetycznych, fryzjerskich oraz masażu. Podczas imprezy zaprezentowało się również Opolskie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „CIS” ,które utworzyło oddział zamiejscowy przy Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach.
Dominika Jaschik
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
|||
![]() ![]() ![]() ![]() |
Sztuka uwodzenia w rytmie hip-hop
Walce - Walentynki w domu kultury
W sobotni wieczór 14 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach odbyła się impreza walentynkowa pod hasłem „Sztuka uwodzenia”. Zabawa skierowana była głównie do młodzieży, jednak wśród widzów znalazły się również osoby starsze. W sumie ponad 150 osób z gminy Walce, a także okolic (mimo zasypanych przez śnieg dróg dojazdowych do Walec). Już dawno w waleckim domu kultury nie było tego typu imprezy, cieszącej się tak dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Stąd można więc wywnioskować, że impreza była w 100% udana. Główną atrakcją walentynek był koncert zespołu „Funky Kokz”, na który zjechali się fani śląskiego hip-hopu. Młodzież chętnie pozwalała się wciągać w zabawę śpiewającym młodym muzykom, z dużym transparentem dał się też zauważyć bardzo aktywny fanklub „Funky Kokz”. W czasie występu uczestnicy walentynek mogli również skorzystać z atrakcji programu „Jak być pięknym” - z darmowych pokazów, które prowadziły doświadczone panie w dziedzinie kosmetologii, fryzjerstwa oraz masażu relaksacyjnego. Na uczestników walentynek czekały też kolejne atrakcje - rozlosowane zostały: torciki dla zakochanych sponsorowane przez piekarnię Müller z Rozkochowa, zabiegi odnowy biologicznej sponsorowane przez Centrum Zdrowia i Urody „Afrodyta” w Krapkowicach, kolacja dla dwojga sponsorowana przez pizzerię „Al. Dente” w Walcach, zabieg kosmetyczny sponsorowany przez Salon kosmetyczny „Vita” w Walcach. Sponsorom nagród dziękujemy za współpracę. Mamy nadzieję, że impreza ta będzie się cieszyć tak liczną frekwencją oraz zainteresowaniem wśród młodzieży i osób starszych również w kolejnych latach.
Niedzielne popołudnie 11 stycznia 2009 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach było czasem ofiarności na rzecz dzieci cierpiących na choroby nowotworowe. Program waleckiego grania w ramach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy był bardzo bogaty i różnorodny. Uroczystość rozpoczął przywitaniem gości dyrektor GOK-u mgr Grzegorz Cebula. Przybliżył on widzom statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory u dzieci i młodzieży. Podczas imprezy wystąpiły przedszkolaki z Walec, Rozkochowa i Grocholubia, które rozruszały publiczność. Następnie zagrały i zaśpiewały Złote Nutki ze szkoły podstawowej w Walcach. Zaprezentowali się również uczniowie Ogniska Muzycznego prowadzonego przez Herberta Niedzielę, działającego przy GOK Walce. Swoją obecnością zaszczyciły nas również Dobieszowiczanki i Walczanki oraz Zespół Instrumentalny Capri. Gościem spoza gminy Walce był tego popołudnia zespół taneczny z Krapkowic, prowadzony przez Stanisława Bielewicza. Początkujący tancerze potrafili już się pochwalić akrobatycznymi umiejętnościami w tańcu. Finałem imprezy był koncert zespołu Silence no more, który bawił młodzież przy ostrych dźwiękach gitar oraz mocnym uderzeniu perkusji. W trakcie zabawy trwała licytacja przedmiotów, które na ten szczytny cel przeznaczyli mieszkańcy gminy. Największym zainteresowaniem cieszyły się wypieki sponsorowane przez Państwo Mrachacz i Muller. Jeden z tortów został wylicytowany aż za 101 zł. Solidną deskorolkę oraz zestaw do gry w darta przekazał wójt Walec Bernard Kubata. Publiczność mogła nabyć kroszonki wykonane przez panią Gabor, szalik robiony na palcach przez panią Żmiję-Glombik, wianki od pani Kiełbasy, czy też szkice miejscowych zabytków w wykonaniu pani Jaschik.
Dominika Jaschik
Wigilijne spotkanie 2008
Już po raz osiemnasty 21 grudnia 2008 roku Gminny Ośrodek Kultury w Walcach wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Walcach przygotowali Wieczerzę Wigilijną dla osób samotnych i chorych z terenu gminy Walce. Każdego roku o swoich problemach, o swojej samotności te osoby mogą zapomnieć, spotykając się wspólnie przy wigilijnym stole, rozmawiając ze sobą, śpiewając kolędy i oglądając przygotowane specjalnie na tę okazję przedstawienia. W niedzielne popołudnie gospodarz gminy Bernard Kubata przywitał zaproszonych na uroczystość mieszkańców gminy, pracowników stacji Caritas, Ośrodka Pomocy Społecznej w Walcach, proboszczów parafii z terenu gminy, sołtysów i radnych, a także przedstawił nowego dyrektora GOK Grzegorza Cebulę. Składając życzenia świąteczne i noworoczne wójt przeczytał również list od arcybiskupa Alfonsa Nossola skierowany do uczestników tego spotkania. Krótkie nabożeństwo poprowadził walecki proboszcz ks. dr Józef Kobyłka. Po podzieleniu się opłatkiem i spożyciu przysmaków wigilijnego stołu mieszkańcy obejrzeli świetnie przygotowane jasełka w wykonaniu waleckich przedszkolaków. Kolędy zaśpiewała Sandra Berg, uczennica waleckiego gimnazjum, ze specjalnym programem, przygotowanym specjalnie na tę okazję, wystąpili również – prowadzeni przez Herberta Niedzielę - uczniowie ogniska muzycznego, funkcjonującego w waleckim domu kultury.
To wielkie i szlachetne przedsięwzięcie od lat pomagają zorganizować sponsorzy prowadzący działalność gospodarczą na terenie gminy Walce. Również i w tym roku nie zawiedli, za co serdecznie podziękował im dyrektor GOK.
Koncert mikołajkowy
Con Amore: Z serca
Walce
- Chyba każdy się z tym zgodzi, że zgodna jest nazwa kwartetu smyczkowego „Con Amore” ze słowami mistrza Czajkowskiego, który miał kiedyś powiedzieć swojemu uczniowi: Gdzie nie ma serca, nie ma muzyki. Zgodna jest też z postawą występujących dziś przed walecką publicznością pań, które wkładają wiele serca, aby rozpowszechniać wcale niełatwą w odbiorze muzykę w najdalszych zakątkach Opolszczyzny, uwrażliwiając na jej piękno serca słuchaczy – mówił na zakończenie koncertu mikołajkowego dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach Grzegorz Cebula. 6 grudnia, tuż po spotkaniu najmłodszych ze św. Mikołajem, walecki dom kultury zaproponował mieszkańcom koncert Kwartetu Smyczkowego „Con Amore” z Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Koncert odbywał się w ramach cyklu sponsorowanego przez Marszałka Województwa Opolskiego „Filharmonia w regionie”. Mimo szerokiego rozpropagowania informacji o koncercie, odbywał się on jedynie przy… nieco ponad dwudziestoosobowej widowni. Jednak nie zraziło to artystek, które korzystając ze świetnych warunków akustycznych w sali waleckiego GOK-u wykonały najpierw Suitę Don Kichote Georga Philippa Telemanna, następnie Elegię z Serenady na smyczki Piotra Czajkowskiego. W drugiej części koncertu z zaproszenia do wspólnego śpiewania kolęd niemalże skorzystali słuchacze, jednak może pewne onieśmielenie spowodowało, że na widowni tylko nieśmiało niektórzy próbowali zanucić znane słowa kolęd i pastorałek. Występ artystek został jednak nagrodzony gromkimi brawami, na co panie odpowiedziały specjalną dedykacją dla dzieci, które przez cały czas koncertu nabierały szlifów w odbiorze muzyki wykonywanej na instrumentach smyczkowych.
Impreza mikołajkowa w GOK w Walcach
Dużo radości, śmiechu i wyczekiwania na upragniony prezent od św. Mikołaja towarzyszyło maluchom, które w minioną sobotę 6 grudnia przyszły na spotkanie z sympatycznym siwobrodym staruszkiem do Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Zanim Mikołaj zasiadł na swoim czerwonym tronie, dzieci zdążyły się rozśpiewać i głośno wspólnie przywoływały przybysza z Laponii. Półtorej godziny wspaniałej zabawy (po pewnym czasie razem ze swoimi pociechami bawili się też ojcowie, mamy i babcie), artystycznej rywalizacji o prezenty (przekazane najmłodszym przez sponsorów), zakończyło się oczywiście wręczaniem prezentów oraz pozowaniem obdarowanych dzieci do zdjęć z Siwobrodym. O to, żeby maluszki nie bały się wyczekiwanego przez nich Gościa zatroszczyła się kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Walcach Edyta Garus wraz ze swoimi pracownicami, a zabawy z dziećmi prowadziła Maria Bartoszyńska, dyrektor MGBP w Krapkowicach. Organizatorem spotkania był GOK Walce.
Festiwal śpiewaczy TSKN na waleckiej scenie CHÓRY W kategorii chórów z akompaniamentem II miejsce zajął Chór Heimattreu – Gogolin (I miejsca w tej kategorii nie przyznano).
Wyróżnienia: W kategorii zespołów młodzieżowych: Nagrodę specjalną za akompaniament otrzymał Bernard Kwoczała, akompaniujący zespołom ze Zdzieszowic i Obrowca, natomiast za aranżację nagrodę otrzymał Przemysław Ślusarczyk (zespół Kupskie Echo). Grzegorz Cebula |
1. Konsulat Generalny Niemiec |
WYKAZ Chórów biorących udział w XVII Festiwalu Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach w dniach 22 i 23 listopada 2008 r.
2. Chór Canthabiles - Kąty Opolskie 3. Chór Glogovia – Głogówek Winiary 4. Chór Heimatklang – Kłodnica 5. Chór Bel Canto - Racibórz |
WYKAZ Zespołów Śpiewaczych biorących udział w XVII Festiwalu Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach w dniach 22 i 23 listopada 2008 r. 1. Die Neudorfer - Nowa Wieś |
Piknik Floryda
W pikniku na Florydzie wzięło udział 50 dzieci z całej gminy Walce. Wyjazd zorganizował Gminny Ośrodek Kultury. Koszt wyjazdu w połowie pokrywa Urząd Gminy w Walcach z funduszy AA.
Na poligonie w Brzegu dzieci bawiły się świetnie. Wycieczkę zakończono w Łosiowie na dyskotece gdzie bawiło się wspólnie 600 dzieci.
Wakacje 2008 GOK Walce
W ramach zajęć wakacyjnych Gminny Dom Kultury w Walcach odwiedził teatr z przedstawieniem dla dzieci pod tytułem Latający Kufer. Teatrzyk obejrzało przeszło 100 dzieci.
Na XI Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko-czeskiego Prudnik 2008r. gminę Walce promował Związek Śląskich Kobiet Wiejskich wystawiając śląską izbę regionalną z kołaczem i rękodziełem ludowym.
W konkursie na najlepszy produkt regionalny wygrały produkty Waleckie zdobywając I i III miejsce – kołacz z bronną posypką firmy Marek Heczko i makrony gotowane gospodarstwa agroturystycznego Teresy Kern z Antoszki.
Wystawę Walecką zwiedziła ogromna rzesza ludzi.
Warsztaty kroszonkarskie |
Ferie zimowe 2008 r.
W tegoroczne ferie zimowe nie wszystkie dzieci nudziły się w domu. Dom Kultury zorganizował dla nich tygodniowe ciekawe zajęcia.
W pierwszym dniu przy pełnej widowni można było obejrzeć przedstawienie pod tytułem Królowa Śniegu. Były gry i zabawy zręcznościowe, zabawa w teatr, zajęcia plastyczne z nagrodami i słodkim poczęstunkiem. Zorganizowano również dla dzieci zabawę w Happy Land w Głogówku.
Poczęstunek dla dzieci finansował Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach.
Kobiety Waleckie kultywując tradycje karnawałowe, bawiły się w swoim gronie na zorganizowanym przez Dom Kultury „Babskim Combrze”. Każda pani przyszła w karnawałowym kostiumie z półmiskiem smakołyków. Bawiono się świetnie i degustowano specjały Waleckich gospodyń.
Babski Comber 2008
Kobiety Waleckie kultywując tradycje karnawałowe, bawiły się w swoim gronie na zorganizowanym przez Dom Kultury „Babskim Combrze”.
Każda pani przyszła w karnawałowym kostiumie z półmiskiem smakołyków. Bawiono się świetnie i degustowano specjały Waleckich gospodyń.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2008
Przeszło dwa tysiące złotych zebrano na tegorocznym Koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Walcach. Atrakcją koncertu był duży wspaniały tort, który na aukcji kupił anonimowy uczestnik. Tort ten został podzielony wśród obecnych na sali. W koncercie brały udział przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, ogniska muzycznego oraz zespół instrumentalny Capri.
Pierwszy Przegląd Twórczości Ludowej Imienia Zofi Czechowej w Kolonowskim
Na Pierwszym Przeglądzie Twórczości Ludowej Imienia Zofi Czechowej w Kolonowskim w dniu 27 stycznia 2008 r. gminę Walce reprezentowały: Zespół Folklorystyczny Walczanki oraz Młodzieżowy Zespół Instrumentalny Capri. Częścią przeglądu była wystawa rękodzieła ludowego na której swoje prace prezentowały panie Irmgarda Gabor, Regina Mucha, Dominika Jaschik. W ocenie jury zespoły z Walec otrzymały wyróżnienie.
Spotkanie Wigilijne 2007
Już po raz szesnasty władze samorządowe gminy Walce spotkały się na wieczerzy wigilijnej z ludźmi samotnymi. Dzięki hojności sponsorów można było przygotować tradycyjną wieczerzę Wigilijną. Była grochówka, karp, makówki i kompot z suszonych owoców. Miejscowe cukiernie podarowały na wigilię świąteczne ciastka i strucle z makiem. Całość wieczoru uświetniły jasełka w wykonaniu dzieci z przedszkola w Kromołowie, koncert kolęd uczniów ogniska muzycznego, zespołu Walczanki oraz koncert młodzieżowego zespołu instrumentalnego Capri. Zgromadzeni na wieczerzy przełamali się opłatkiem składając sobie życzenia.
Gotowanie na ekranie
Już po raz trzeci w okresie przedświątecznym do Domu Kultury w Walcach zawitała telewizja, aby zrealizować program na temat przygotowywania tradycyjnych potraw śląskich na stół wigilijny. Program ten będzie można zobaczyć w telewizji regionalnej w czasie Świąt Bożego Narodzenia. W tym 15 minutowym programie zobaczymy między innymi jak przygotować: grochówkę, makówki, mołczkę, śledzie w śmietanie, kapustę z grzybami i kompot z suszonych owoców, oraz usłyszeć o tradycjach waleckich związanych ze świętami Bożego Narodzenia
XVI Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych TSKN
Tegoroczny Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej Śląska Opolskiego odbył się już po raz XVI.
W pierwszy dzień festiwalu 1 grudnia 2007r. odbył się przegląd Chórów, w którym udział wzięło 8 chórów w których śpiewało: 200 osób w tym 141 kobiet. 42 mężczyzn i 17 młodzieży.
W tej kategorii przyznano dwa pierwsze miejsca dla chóru Bel Canto z Polskiej Cerekwi i chór Canthabiles z Kątów Opolskich. Dwa drugie miejsca chór Odermelodie z Zimnic Wielkich i chór Heimatklang z Kłodnicy. Dwa trzecie miejsca chór DFK Gogolin i chór Glogovia z Głogówka.
W drugim dniu festiwalu 2 grudnia 2007 roku wystąpiły 22 zespoły śpiewacze, w których śpiewało ogółem 328 osób w tym 214 kobiet, 66 mężczyzn i 48 młodzieży.
W kategorii tej jury przyznało dwa pierwsze miejsca dla zespołów: Frohsin z Leśnicy i Seniores z Łącznika, trzy drugie nagrody dla zespołów: Walczanki z Walec, Kosorowiczanki z Kosorowic i Alte Kameraden z Zawadzkiego, cztery trzecie miejsca dla zespołów: Kupskie Echo z Kup, Die Neudorfer z Nowej Wsi, Dobrzenianki z Dobrzenia i Wengerner Echo z Węgrów. Ponadto dwa wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymały zespoły młodzieżowe Sternchen z Chrzelic i Sternentaler z Kotorza Małego.
Zdaniem jury tegoroczny festiwal stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Cieszy również coraz większy udział młodzieży w działalności artystycznej chórów i zespołów Mniejszości Niemieckiej.
Zdaniem gości i mediów przybyłych na festiwal impreza ta jest potrzebna, można się na niej dobrze bawić, jest dobrze zorganizowana i spełnia swoje cele integracyjne.
XVI Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych mógł odbyć się dzięki środkom finansowym przekazanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, środkom z Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu oraz współorganizacji Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego w Leśnicy. Za co serdecznie dziękują organizatorzy.
Sponsorami nagród byli:
Marszałek Województwa Opolskiego
Zarząd TSKN na Śląsku Opolskim
Wójt Gminy Walce
Starosta Powiatu Krapkowickiego
BIS MULTISERWIS KRAPKOWICE
Bank Spółdzielczy w Krapkowicach
Dyrektor GOK Walce
Zarząd Gminny TSKN
Koło TSKN Walce
Cukiernia państwa Miiller
Wśród dwunastu tegorocznych laureatów nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów kultury znalazła się pani Maria Żmija-Glombik. Nagrody laureatom wręczył Marszałek Województwa Opolskiego pan Józef Szebesta w Opolskiej Filharmonii 10 listopada 2007. Pani Maria odebrała gratulacje miedzy innymi od pani profesor Teresy Smolińskiej z Uniwersytetu Opolskiego, pani Stefani Topola prezesa Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Marszałka Województwa pana Andrzeja Kasiury, którzy gratulując dziękowali za długoletnią i owocną pracę na niwie pielęgnowania i upowszechniania kultury Śląska Opolskiego
Teatr EKO Studio gościem GOK
W październiku 2007r gościł na scenie Gminnego Ośrodka Kultury Teatr EKO Studio z Opola. Mieszkańcy gminy mogli obejrzeć głośną sztukę Tomasza Raya w reżyserii Andrzeja Czernika pt. „Zasypani”.
plakat :Aktorzy teatru EKO STUDIO z Opola - zaproszenie na spektakl w GOK.doc

Dwa razy w tygodniu w Gminnym Ośrodku Kultury odbywają się zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez instruktorkę tańca klubu Sierra z Krapkowic.Zajęcia te cieszą się wielkim powodzeniem i dostarczają uczestnikom wiele radości.Do klubu tańca przyjeżdżają również dzieci z sąsiednich gmin.Pierwsze popisy grupy tanecznej już w styczniu przyszłego roku.























„Piosenka nie zna granic” pod takim tytułem odbył się w Walcach 7 czerwca wielki koncert gwiazd, w którym udział wzięli artyści z Niemiec i Polski.




Tegoroczne X Dni Walec zgromadziły około 3000 osób. W ten piękny majowy weekend obchodziliśmy Dzień Matki, który zgromadził pod namiotem biesiadnym wszystkie mamy ze swoimi pociechami. Ciekawy program artystyczny przygotowały dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli. Były również występy przygotowane samodzielnie przez dzieci. Przy słodkim poczęstunku i kawie mamy bawiły się wspaniale. Dzieci otrzymały słodycze sponsorowane przez koło DFK Walce
Wielką niespodziankę i świetną zabawę sprawiła dzieciom firma Clean Energy z Niemiec, która prowadziła konkursy, gry i zabawy z nagrodami.
W drugim dniu festynu dzieci z naszej gminy otrzymały w prezencie od TSKN prawie dwugodzinny występ stuosobowego zespołu tanecznego „Hałas”.
Świetnie bawiono się przy kabarecie Grzegorza Stasiaka. Gwiazdą tegorocznych Dni Walec był kultowy zespół „NO TO CO” prezentujący swoje sławne przeboje: Gdy byłem chłopcem chciałem być żołnierzem, Te Opolskie Dziołchy, W Kwaśniewiczach …..
Na zabawach tanecznych bawiono się do późnych godzin nocnych przy zespołach Stelkom i Quantum.
X Dni Walec obchodzono radośnie, przy karuzelach, muzyce i dobrym jedzeniu.
Organizatorem festynu był Gminny Ośrodek Kultury w Walcach, który dziękuje wszystkim sponsorom.
1 maja 2007 r. postawione zostało w Walcach tradycyjne drzewko majowe. Ma ono przynieść mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo, rolnikom dobrą pogodę i urodzaj. Rzemieślnikom dostatek i powodzenie w codziennej pracy. Gościom odwiedzającym Walce ma ono mówić, że mieszkają tu ludzie dobrzy, serdeczni i życzliwi. W uroczystości stawiania drzewka udział wzięli mieszkańcy wsi, strażacy, zespoły muzyczne, zespół Walczanki oraz Heimatmelodie i dzieci szkolne z nauczycielami.













Babski Comber w Walcach
Zapraszamy do zwiedzania wystawy rysunku i malarstwa Dominiki Jaschik w miejscowym Domu Kultury.




































































W dniu 20 listopada 2006r. Walecką Izbę Regionalną odwiedziła 25 osobowa grupa dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Głogówka.
Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały eksponaty, zadawały dużo pytań a przy tym uczyły się regionalizmu.
Po odwiedzinach w Izbie Regionalnej zostały zaproszone na herbatę do Ośrodka Twórczości Ludowej, gdzie pod okiem pani Marii Żmija-Glombik samodzielnie wykonywały ozdoby z serwetek papierowych.
W opinii dzieci - wizyta w Domu Kultury w Walcach była bardzo udana. Umówiliśmy się na następne spotkanie w czasie karnawału na wspólną zabawę z dziećmi z kółka plastycznego.
Gminny Ośrodek Kultury w Walcach już od kilku lat współpracuje z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Głogówku organizując warsztaty i konkursy kroszonkarskie oraz wolontariat dla dzieci niepełnosprawnych, prowadząc zajęcia manualne.
Na zaproszenie Instytutu Szensztackiego Sióstr Maryi z Winowa, zespół folklorystyczny Walczanki wraz z księdzem proboszczem gościł 2 września 2006r. w Świdrze koło Warszawy na uroczystości jubileuszowej 25-lecia poświęcenia pierwszego w Polsce Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
W programie artystycznym Walczanki zaprezentowały folklor Śląska Opolskiego. Zaś w darze zawiozły śląski kołacz, który był prawdziwym rarytasem uroczystości.
Tegoroczny Wojewódzki Zjazd Śląskich Kobiet Wiejskich odbył się w dniu 20 września 2006. Spotkanie kobiet rozpoczęło się w Łubowicach rodzinnej miejscowości naszego poety Josepha von Eichendorffa. Następnie grupę około 250 kobiet w tym 30 osób z gminy Walce gościła gmina Polska Cerekiew. Miłe chwile spędziłyśmy na pokazach mistrzowskich Stadniny Koni „Lewada” w Zakrzowie. Był piknik na łące zwiedzanie gminy oraz przyjęcie w Domu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polskiej Cerekwi.




Materiał opracowała i przygotowała: dyrektor GOK w Walcach Maria Żmija - Glombik.