Menu pomocnicze

Nawałnica na terenie Gminy Walce: 31.07.2014 - 01.08.2014

W nocy z 31.07. na 01.08.2014 roku przez Gminę Walce przeszła nawałnica jaka nigdy dotąd nie występowała na naszym terenie. W wyniku czego zalana została miejscowość Dobieszowice oraz podtopione inne miejscowości. W miejscowości Dobieszowice zalanych i podtopionych zostało 36 budynków. Najbardziej ucierpiało 12 budynków, gdzie woda weszła do pomieszczeń mieszkalnych. W akcji ratowniczej w dniu 1.08.2014r. brało udział 12 jednostek OSP w tym 8 z terenu gminy oraz 4 z terenu powiatu krapkowickiego w sile 100 strażaków- ochotników. Ponadto w działaniach brała udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chem-Eko z Kędzierzyna-Koźla oraz sekcja typu C Kompanii Powodziowej z KM Opole – JRG Niemodlin. Akcją ratowniczą w m. Dobieszowice dowodził Wójt Gminy Walce – Pan Bernard Kubata oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach bryg. Piotr Dudek.

 

 

 

 

POMOC DLA POSZKODOWANYCH MIESZKAŃCÓW PO NAWAŁNICY

Po przejściu nawałnicy w ramach pomocy dla mieszkańców zalanych domostw Gmina Walce dostarczyła w pierwszej kolejności kontenery do wywozu zniszczonego podczas powodzi wyposażenia domów i mieszkań. Dostarczono wodę pitną dla mieszkańców gdzie zostały zalane czynne studnie i nie byli podłączeni do gminnej sieci wodociągowej. Wypompowano również te studnie i dokonano dezynfekcji. Dla mieszkańców którym zalano pomieszczenia mieszkalne dostarczono środki czystości. Celem osuszania pomieszczeń z wilgoci przekazano mieszkańcom 15 osuszaczy użyczonych przez Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego OUW w Opolu. Gmina udzieliła poszkodowanym mieszkańcom pierwszej pomocy finansowej w wysokości 11 tys. złotych.

Wójt Gminy Pan Bernard Kubata wystąpił do Wojewody Opolskiego o środki z przeznaczeniem na pokrycie strat w budynkach i domach na terenie gminy dla najbardziej poszkodowanych. Straty w budynkach oszacowano na około 100 tys. złotych.

Wystąpiono również o środki pomocowe do Zarządu Województwa Opolskiego. Do robót porządkowych związanych z czyszczeniem dróg, placów i poboczy ze szlamu, nanosów i słomy po nawałnicy skierowano dwie osoby zatrudnione przez tut. Urząd w ramach robót publicznych.

06.08.2014
Przewiń do góryStrzałka do góry