Menu pomocnicze

Wymiana wakacyjna dzieci z gmin partnerskich Walce i Mała Morawka

Zakończyła się wymiana wakacyjna dzieci z gmin partnerskich Walce i Mała Morawka (Cz), która była realizowana w ramach projektu pn. „Muzyka i mowa dawna i współczesna pogranicza polsko-czeskiego” współfinansowanego ze środków EFRR oraz budżetu państwa. Dzieci z Polski i Czech wypoczywały wspólnie w Małej Morawce oraz na Górze Św. Anny. W wymianie brały udział dzieci z gminy Walce oraz Mała Morawka w wieku 10-11 lat. Dzieci były otoczone fachową opieką naszych nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Walcach oraz lektora. O to, by niczego im nie brakowało troszczył się także osobiście Wójt – Pan Bernard Kubata, który odwiedził dzieci zarówno w Małej Morawce jak i na Górze Św. Anny. Pan Wójt z radością kibicował dzieciom, które brały udział w Karlowskim Maratonie w Małej Morawce oraz w plenerze malarskim na Górze Św. Anny.

Program wymiany, oprócz zajęć z lektorem, podczas których dzieci poznały podstawy języka czeskiego, obejmował wspólne zwiedzanie ciekawych miejsc, poznawanie wspólnej historii, zabawę i rekreację.

Dzieci mogły wykazać się również talentami plastycznymi i wokalnymi, podczas organizowanych plenerów malarskich i festiwalu piosenki kolonijnej. Prace plastyczne przedstawiały znane miejsca Małej Morawki i Góry Św. Anny widziane ich oczyma. Plener malarski wzbudzał zainteresowanie turystów odwiedzających Górę Św. Anny, a urządzona wystawa prac w pensjonacie, w którym dzieci wypoczywały w Małej Morawce, zachwyciła odwiedzających go gości. Rówieśnicy – uczestnicy projektu – uczyli się wzajemnie polskich i czeskich piosenek ludowych, w których odnajdywali znajome brzmienia muzyczne i językowe. Młodzi wykonawcy mogli przymierzyć się do przyszłej kariery wokalnej w Narodowym Centrum Piosenki Polskiej w Opolu. Rangę konkursu piosenki i pleneru malarskiego podkreśliły nagrody – album „Zabytki w otoczeniu przyrody pogranicza polsko-czeskiego”, który sprawił uczestnikom ogromna radość. Nagrodzeni będą mogli wspominać swój wypoczynek oglądając i czytając wzmianki o poznanych bezpośrednio miejscach.

Wycieczki na zamek w Bruntalu, na Wieżę Woka, czy też Wieżę Piastowską oraz do podziemi kościoła i klasztoru franciszkańskiego w Opolu pobudziły wyobraźnię, dostarczyły niezapomnianych wrażeń oraz stanowiły doskonałą okazję do wymiany uwag na temat warunków życia naszych przodków. Dzieci świetnie się bawiły w Muzeum Ziemi Prudnickiej, tkając, wzorem dawnych rzemieślników, modne opaski na krosnach. W obserwatorium astronomicznym w Głogówku, mogły rozpoznawać i porównywać, które gwiazdy widoczne są po stronie polskiej i czeskiej, a na ciekawych terenowych zajęciach prowadzonych przez pracowników Parku Krajobrazowego na Górze Św. Anny, uczestnicy nauczyli się praktycznej orientacji w terenie za pomocą mapy i kompasu. Również audio-wizualna opowieść w Muzeum Czynu Powstańczego zakończona ogniskiem integracyjnym, była okazją zarówno do aktywnego poznania historii regionu jak i pogłębienia zawartych przyjaźni.

Intensywny program edukacyjny był przeplatany grami i zabawami sprawnościowymi, pluskaniem się w wodach mineralnych (w Karlowej Studance), leżakowaniem i korzystaniem ze słońca, czy też obserwacją naszych ulubionych zwierzaków w ZOO w Opolu.
Wspólne przebywanie, rekreacja, śpiew, zajęcia plastyczne, nauka podstaw języka i wycieczki połączyły młodych więzami przyjaźni i wzajemnej sympatii. Okazało się, że łączy nas więcej niż myśleliśmy - poczynając od tradycji, historii, języka po upodobania kulinarne (pizza i kiełbaski z grila) oraz przebywanie w tzw. cyber-przestrzeni.

Gdy nadeszła chwila zakończenia wymiany i pożegnania, zaskoczeni byli wszyscy, że to już i że tak krótko. Żal rozstania łagodziła jedynie możliwość dalszego kontaktowania się mailowego i spotykania się w przestrzeni internetowej. Oczywiście nie brakło próśb do organizatora p. Bernarda Kubaty - Wójta Gminy, by jak najszybciej zrealizować kolejne spotkanie młodych sąsiadów – mieszkańców pogranicza.

 

 

07.08.2014
Przewiń do góryStrzałka do góry