Menu pomocnicze

Gotujmy razem w Grocholubiu-konkurs kulinarny

Konkurs kulinarny - 1 października 2016r.

Gotujmy razem w Grocholubiu - konkurs.jpeg

 

PDFRegulamin konkursu Gotujmy razem w Grocholubiu.pdf

 


Spotkanie międzypokoleniowe - 23 sierpnia 2016r.

Gotujmy razem w Grocholubiu - spotkanie międzypokoleniowe.jpeg


Tajemnice kulinarne gospodyń z Grocholubia

Zgodnie z założeniami projektu „Gotujmy razem w Grocholubiu” we wtorek 23 sierpnia w sali spotkań w Grocholubiu odbyło się spotkanie międzypokoleniowe poświęcone tradycjom kulinarnym wsi Grocholub. Spotkanie skierowane było do mieszkańców tej właśnie miejscowości.

Jak to bywało na Śląsku gotowaniem zajmowały się przede wszystkim gospodynie domowe stąd też na spotkanie przybyły głównie panie reprezentantki starszego, średniego i młodszego pokolenia kobiet, choć nie zabrakło również przedstawicieli mężczyzn.

Wójt Bernard Kubata, który objął patronatem całe przedsięwzięcie z zaciekawieniem wysłuchał prezentowanych przepisów kulinarnych.

Spotkanie w ramach Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kraina św. Anny prowadziła liderka grupy nieformalnej Kobiety z Grocholubia Pani Maria Kubis, a główną moderatorką była Pani Krystyna Torka.

W trakcie spotkania uczestniczki wymieniły się swoimi przepisami kulinarnymi na najlepszą grochówkę, jak również zapoznały się ze sposobem jej przyrządzania według przepisów zebranych w książce „Śląska kucharka doskonała” z roku 1989, na podstawie której Pani Torka przedstawiła własne oraz regionalne tradycje kulinarne.

Przepisy na grochówkę pozostaną na razie tajemnicą.

Być może te tajemnice uda nam się poznać 1 października kiedy to grupy zgłoszone przez sołtysów wsi z terenu Gminy Walce będą rywalizowały między sobą.

 

Zapraszamy więc wszystkich smakoszy do kibicowania i degustacji.

 

  

12.08.2016
Przewiń do góryStrzałka do góry