Menu pomocnicze

"Hej Seniorze nie siedź w domu! - Ruch i rekreacja to gwarancja zdrowia" - relacja z rajdu rowerowego - etap I

14 września 2017r. odbył się pierwszy etap rajdu organizowanego w ramach projektu „Hej Seniorze nie siedź w domu! – Ruch i rekreacja to gwarancja zdrowia” realizowanego przez Gminę Walce oraz Grupę nieformalną Seniorzy z gminy Walce w ramach programu „Działaj lokalnie” X Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kraina św. Anny.

Rajd prowadził ze Straduni przez Grocholub do Brożca. Uczestnicy wycieczki rowerowej poznali lokalne atrakcje turystyczne takie jak: górujący na Stradunią młyn, Kościół parafialny w Straduni oraz historię powstania grotu lurdzkiej znajdującej się na placu kościelnym, użytek ekologiczny – Stara Odra, kładkę na Lesianach, park nad rzeką Stradunia, historię powstania przydrożnych krzyży i kapliczek w Grocholubiu, historię kościoła w Brożcu, plac rekreacyjny ze spichlerzem oraz Mosacz ze źródełkiem, gdzie co roku 1 maja nabożeństwo majowe odprawia  ks. abp Alfons Nossol.

O sposobie funkcjonowania rozbudowywanego młyna opowiedział Pan Adam Tyszka - dyrektor zarządzający. Historię kościołów przybliżyli proboszczowie z parafii w Straduni i w Brożcu, a o lokalnych krzyżach i miejscach rekreacyjnych kilka słów wygłosili mieszkańcy poszczególnych wsi Pani Krystyna Torka z Grocholubia, Pan Roman Hytrek – sołtys Straduni oraz Pani Elżbieta Bartoń z Brożca.

Wycieczka rowerowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W czwartkowym rajdzie udział wzięło 42 seniorów z gminy Walce. Tak liczny udział jest dowodem na to, że wspólne spędzanie czasu a do tego aktywność fizyczna w każdym wieku potrafi dać ludziom dużo satysfakcji i radości co potwierdziły uśmiech na twarzach rowerzystów. Aby rowerzyści nie opadli z sił, na trasie rajdu na uczestników czekał smaczny poczęstunek.

 Kolejny etap poznawania zakątków gminy odbędzie się 20 września br. Tym razem trasa rajdu poprowadzi z Walec przez Rozkochów, Zabierzów do Kromołowa.

 

 

15.09.2017
Przewiń do góryStrzałka do góry