Menu pomocnicze

20 lat Odnowy Wsi

         Gmina Walce jako jedna z pierwszych w 1997 roku  włączyła do programu trzy wsie : Brożec, Dobieszowice i Walce. Wokół programu ”Odnowy wsi” zorganizowały się grupy liderów nazywane też grupami odnowy, reprezentujące różne środowiska mieszkańców (rolnicy, nauczyciele, młodzież ... ).

Pierwszym etapem programu było opracowanie planów rozwoju i programów odnowy dla poszczególnych wsi. Przygotowanie planów poprzedziły liczne szkolenia, seminaria oraz wyjazdy studialne, w których wzięli udział liderzy wsi oraz gminni koordynatorzy. Przekazana tam wiedza pomogła wypracować wspólnocie lokalnej „Plan rozwoju i program odnowy wsi” w fazie krótkoterminowej i długoterminowej. Następnie przystąpiono do realizacji projektów.

Kolejne miejscowości Gminy Walce przystąpiły  do programu w 2004 roku tj. : Stradunia i Rozkochów , a w 2007 roku do programu włączyła się wieś Grocholub.

Efektem pracy mieszkańców był udział miejscowości Brożec w konkursie „Piękna Wieś  Opolska” w którym w 2001 r. zajęła II miejsce oraz w 2002 roku została uczestnikiem europejskiej Nagrody Odnowy Wsi. Dobieszowice w 1996  roku zajęły II miejsce w konkursie „Piękna Wieś” w województwie opolskim. Natomiast wieś Walce w  roku 2008  znalazła się wśród laureatów  konkursu zdobywając wyróżnienie , a  w 2013 roku zajmując III  miejsce w konkursie „Piękna Wieś Opolska”. Dużym sukcesem może poszczycić  się wieś Stradunia, która w 2007 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie „Piękna wieś Opolska”, w 2012 roku II miejsce, a tytuł „Najpiękniejszej Wsi Opolszczyzny” otrzymała w 2016 roku.

Patrząc z perspektywy 20 lat można powiedzieć, że  program Odnowy Wsi to sukces ludzi, którzy z konsekwencja go realizowali, zaangażowali się w rozwój swoich małych ojczyzn, wykonując bardzo ciężką i dobrą pracę.

         26 października 2017r. w Filharmonii Opolskiej podczas gali z okazji 20 lecia Programu Odnowy Wsi w województwie opolskim  uhonorowani zostali aktywni uczestnicy programu, wręczono Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” i medale pamiątkowe 20-lecia Odnowy Wsi.

Wśród wyróżnionych znalazła się Pani Maria Kubis sołtys wsi Grocholub.

20 lat odnowy.jpeg

03.11.2017
Przewiń do góryStrzałka do góry