Menu pomocnicze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

zweryfikuj rachmistrza.png

Nie spisałeś się samodzielnie przez Internet lub telefonicznie na infolinii spisowej?

Spodziewaj się telefonu od rachmistrza, ponieważ udział w spisie jest obowiązkowy.
Rachmistrz może zadzwonić do Ciebie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Zgodnie z ustawą nie możesz odmówić mu przekazania danych. Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny.
Abyś miał pewność, że rozmawiasz z rachmistrzem, koniecznie zweryfikuj jego tożsamość, można to zrobić na dwa sposoby:
- wpisując imię i nazwisko rachmistrza oraz 3 wskazane znaki z identyfikatora na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/
- kontaktując się z infolinią spisową  22 279 99 99 , wybierz 1 - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 - weryfikacja tożsamości rachmistrza.
Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie.
Prawdziwy rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję.
Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.
GUS dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim, bezpieczny udział w spisie.

Dlatego liczymy na Waszą pomoc w rozpowszechnianiu tych ważnych informacji.

09.06.2021
Przewiń do góryStrzałka do góry