Menu pomocnicze

Walecka bitwa pod Grunwaldem

Walecka bitwa pod Grunwaldem

„Ciekawe wakacje z GOK Walce ‘2011”
Przez trzy dni wojska waleckie przygotowywały się do wielkiej bitwy, która miała się rozegrać dokładnie w 601. rocznicę pamiętnej bitwy pod Grunwaldem. Przygotowania okupione zostały krwią dzielnych wojów (zadraśnięcie na palcu podczas wycinania nożyczkami elementów zbroi).
Tony farb i taśmy klejącej oraz kleju, niezliczone ilości tektury zarekwirowanej u waleckich kupców, trochę szkiców i obrazów, aby bojowy rynsztunek wojów oraz wojowniczek, a także armaty wyglądały jak ze średniowiecza – takie przygotowania nie mogły nie poruszyć wyobraźni uczestników zajęć wakacyjnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach przed zbliżającą się bitwą.

Historyczny kontekst
Ale trud się opłacił. 15 lipca naprzeciw siebie stanęły dwie armie – wojowników po jednej stronie, a wojowniczek – po drugiej. O historyczną wiarygodność wydarzeń zatroszczył się Robert Wencel, historyk z wykształcenia, który w prosty sposób przedstawił realia tamtej bitwy. Zanim król Jagiełło, czyli instruktor GOK Beata Cygan, dał znak do rozpoczęcia bitwy, wojska w pełnym rynsztunku stały w pełnym słońcu. Ten czas został wykorzystany na wybranie zwycięzców konkursu na najstaranniej wykonaną zbroję.

Zwycięzcy konkursu
Jurorami byli, prócz wspomnianych instruktorów, mieszkanki Walec, które przyszły obejrzeć walkę. W konkursie zwyciężyli: Natalia Grzesik, Aleksandra Lewicka, Dominika Grzesik, Jessika Sobków, Maciek Czudek, Michael Malik, Stefania Ociepka; wyróżnienia otrzymali: Rafał Brokel, Ilona Bar. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów, a każdy uczestnik zajęć otrzymał jako nagrodę przydatny gadżecik.

Ostateczne starcie
Bitwa zaczęła się od „zmiękczenia” przeciwnika, czyli od ostrzału nieprzyjaciela – papierowymi kulami armatnimi. Po takim wstępie obie armie ruszyły do natarcia, kartonowe miecze i zbroje, mocno już nadwerężone po wcześniejszych potyczkach, miały przejść kolejną próbę wytrzymałości. Gorączka bitwy udzieliła się obu stronom, ale ofiar w ludziach na szczęście nie było. Bitwę pod Grunwaldem Anno Domini 2011 zakończył ponowny ostrzał kulami armatnimi oraz sprzątanie pola bitwy.

Na półmetku
To dopiero półmetek „Ciekawych wakacji z GOK Walce ‘2011”. Przed nami jeszcze kontynuacja zajęć modelarskich, wyjazd na basen do Zdzieszowic, „Piknik na Florydzie, budowa statku kosmicznego, zdobywanie Kopy Biskupiej oraz spotkanie z „Piratami z Karaibów”. Dzieciom zajęcia bardzo się podobają, co skutkuje dwukrotnie wyższą frekwencją niż w poprzednich latach.

Grzegorz Cebula
dyrektor GOK Walce
 

  DSC_0149.1.jpeg   DSC_0160.1.jpeg DSC_0185.1.jpeg  


 

15.07.2011
Przewiń do góryStrzałka do góry