Menu pomocnicze

Działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach

DSC01808.jpeg
Zapraszamy do odwiedzenia nowo powstałej strony internetowej: gokwalce.pl/index.php
 


SURVIVALOWA PRZYGODA

LATO MOCNYCH WRAŻEŃ W WALCACH

W ramach „Lata mocnych wrażeń” Gminny Ośrodek Kultury w Walcach przygotował dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Walce „Akademię survivalu” – zajęcia ze sztuki radzenia sobie w trudnych warunkach. Zajęcia strzeleckie oraz survivalowo-sprawnościowe prowadził i koordynował kpt. rezerwy, snajper i spadochroniarz Robert Jacek, szkolony m.in. w słynnej jednostce GROM oraz w amerykańskich oddziałach Zielonych Beretów.

Pierwsze trzy spotkania survivalowe odbyły się na terenie Walec. Uczestniczyli w nich tak chłopcy, jak i dziewczęta, poznając między innymi jak można w sytuacjach ekstremalnych wykorzystać przedmioty codziennego użytku, ucząc się transportować rannego, ćwicząc strzelanie z wiatrówek czy poszukując skarbów ukrytych w ziemi za pomocą wykrywacza metalu. Było to przygotowanie do dwudniowego biwaku survivalowego, który ze względu na ulewne deszcze został przeniesiony z 24/25 na 29/30 lipca.

Biwakowa przygoda zaczęła się od przejażdżki zabytkową kolejką wąskotorową w Rudach i zwiedzania lokomotywowni z zabytkowymi maszynami. Pierwszym zadaniem w bazie – gospodarstwie agroturystycznym w Kuźni Raciborskiej – było przygotowanie drugiego śniadania przez wybrane osoby oraz stawianie namiotów w obozowisku. Jak się miało przy tym okazać, niektórzy świetnie sobie radzili z przygotowaniem kanapek, a inni musieli się tego dopiero uczyć. Podobnie było z rozstawianiem namiotów, co zaowocowało w nocy, kiedy trzeba było ewakuować pod wiatę mieszkańców niektórych namiotów zalanych podczas intensywnego opadu deszczu. Ale właśnie w ten sposób, na własnej skórze można się było przekonać, jak ważne jest dobre przygotowanie sobie spania.

Ze względu na spodziewane opady deszczu odpadł pomysł nocowania w lesie w szałasach, które młodzi ludzie wykonali samodzielnie. Cały ten trud wynagrodził chwilowy odpoczynek na kąpielisku. Ze względu na wysoki poziom wody i wartki nurt rzeki Rudki nie odbył się desant z mostu do łodzi, ale w zamian przyszło się zmierzyć z o wiele poważniejszym wyzwaniem. Z bronią w ręku, maskach przeciwgazowych na twarzach, czołgając się w trawie młodzi komandosi zdobywali twierdzę strzeżoną przez bezkompromisowego wartownika, który strzelał do atakujących (bronią hukową) i rzucał granaty (petardy). Wejście na wysoką, kilkumetrową ścianę twierdzy po drabince linowej dopełniało grozy sytuacji, ale wszyscy wykonali zadanie. Równolegle odbywały się zajęcia strzeleckie z broni pneumatycznej dla osób, które nie były aktualnie zajęte zdobywaniem twierdzy. Kosztowało to tyle wysiłku, że po powrocie do bazy starczyło już tylko sił na zebranie drewna na ognisko. Młodzi zalegli wokół ogniska czekając na pieczone kiełbaski.

Jednak młody organizm szybko się regeneruje, więc zasnąć zbyt wcześnie nikt nie chciał, z czym mieli problem wartownicy strzegący obozowiska, których zadaniem było między innymi zapewnienie ciszy nocnej. Nasilający się deszcz pod znakiem zapytania postawił kolejną atrakcję – alarm nocny i wymarsz w głąb „dżungli” na spotkanie z Duchem Lasu. Krótka przerwa w opadach została jednak należycie wykorzystana – młodzi obudzeni petardami, powiązani za rękę sznurem zanurzyli się w ciemnościach, gdzie każdy krzak stwarzał poczucie zagrożenia… I rzeczywiście, zza jednego z nich wyskoczył nagle jakiś krzyczący i pobrzękujący łańcuchami osobnik, wywołując powszechną panikę, ale i… reakcję obronną ze strony dwóch chłopaków, którzy chcieli skopać napastnika… Zaraz jednak wszyscy stanęli przed obliczem Ducha Lasu, którego mieli pocałować w kolanko i wypić wybuchową miksturę…

Nieprzespana noc i nieustający deszcz spowodowały, że trzeba było zmienić plan drugiego dnia biwaku. Po zwinięciu w strugach deszczu obozowiska młodzi spróbowali swoich sił w strzelaniu z broni palnej na strzelnicy w Solarni. Niektórzy, mimo, że dopiero po raz pierwszy mieli broń palną w ręku okazywali się prawdziwymi talentami strzeleckimi.

To czego uczyli się uczestnicy zajęć stacjonarnych w Walcach oraz biwaku w Kuźni Raciborskiej może wydawać się mało przydatne w codzienności, ale tylko pozornie, ponieważ survival to praktyczna nauka improwizowania w każdej sytuacji, a przede wszystkim atrakcyjny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody oraz kolegów i koleżanek, z którymi można nawiązać konstruktywne relacje podczas wspólnego przeżywania przygód. „Akademia survivalu” nie musi się zakończyć na wakacyjnych zajęciach – Gminny Ośrodek Kultury w Walcach jest otwarty na kontynuowanie idei wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół w ramach klubu survivalowo – turystycznego. Pierwsi chętni już się zgłosili…

Grzegorz Cebula
                       (38).jpeg DSC_0038.jpeg DSC_0093.jpegŚLADAMI DINOZAURÓW
WYCIECZKA DO KRASIEJOWA

4 sierpnia 2010 r. Gminny Ośrodek Kultury zorganizował wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie, aby poznać historię istnienia życia na ziemi. Zwiedzanie rozpoczęło się od przejażdżki kapsułą w Tunelu czasu, gdzie można było obejrzeć prezentację jak rodziło się i rozwijało życie na ziemi, od pierwszych organizmów po najbardziej rozwinięte. Następnie, już z panią przewodnik, spacerkiem poznawaliśmy kolejno ekspozycje ilustrujące poszczególne okresy w rozwoju życia na naszej planecie, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób tak blisko nas odkryto kości prehistorycznych gatunków. Po półtoragodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na pyszny obiad, który pozwolił nam zregenerować siły. Następnie był czas wolny, w którym każdy mógł robić co chciał na terenie parku, ale wiadomo było, że dzieciaki udadzą się na plac zabaw, aby poszaleć na huśtawkach, zjeżdżalniach i innych atrakcjach przygotowanych specjalnie dla gości parku.

                     DSC_0003-1.jpeg DSC_0056-1.jpeg DSC_0061-1.jpeg


Niesamowite przeżycia na FLORYDZIE

22 lipca 2010 roku już po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Walcach zorganizował dla dzieci wycieczkę do Brzegu pod hasłem "Piknik na Florydzie". Impreza ta, zorganizowana przez Opolskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne „Teraz Wieś” z Łosiowa dla dzieci wiejskich, miała miejsce na terenie 1 Brzeskiej Brygady Saperów oraz 2 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego, a także w Zamku Piastów Śląskich i w aqua parku w Brzegu.

O godzinie 8.30 dotarliśmy na miejsce, gdzie dla uczestników wycieczki żołnierze, policja, straż pożarna i żandarmeria wojskowa przygotowali bogaty program, skierowany zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Każdy z uczestników mógł się wykazać swoimi umiejętnościami w poszczególnych konkurencjach, takich jak: strzelanie z pistoletu, szukanie metali z pomocą wykrywacza, rzucanie granatem, strzelanie z łuku. Na terenie przykoszarowego ośrodka szkoleniowego żołnierze uczyli nas jak postępować w razie potrzeby udzielenia pierwszej pomocy, pokazali nam jednostkę radiostacji, sprzętu oraz pojazdów wojskowych, a następnie policjanci pokazali radiowóz oraz przeprowadzili quiz na temat ruchu drogowego, a najlepsi otrzymali nagrody. Świeże powietrze i emocje sprawiły, że pyszna wojskowa grochówka szybko została zjedzona i można było dalej poznawać elementy wojskowego życia. Najbardziej podobał się wszystkim przejazd amfibią oraz pływanie łodziami saperskimi. Na koniec zajęć na poligonie dzieci rywalizowały w konkurencjach sprawnościowych, gdzie musiały wylać wiele potu, by dostać nagrodę.

W Zamku Piastów Śląskich w Brzegu czekało na nas przedstawienie teatralne oraz zwiedzanie komnat zamku. Piknik na Florydzie zakończyliśmy w aqua parku, a dzieci wróciły do domu z uśmiechem na twarzy.
                    (88)-1.jpeg   (28)-2.jpeg   (11)-1.jpeg

Sandra Staniczek
 

 


 

Przy opłatku i kolędach
W niedzielne popołudnie 20 grudnia sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach zamieniła się w salę biesiadną, gdzie podopieczni Ośrodka Pomocy Społecznej w Walcach spędzili miło czas łamiąc się opłatkiem, składając sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt oraz na przyszły rok. Gości powitał gospodarz gminy – wójt Bernard Kubata, a modlitwę przed posiłkiem poprowadził walecki proboszcz ks. dr Józef Kobyłka. Na suto zastawionych stołach nie mogło zabraknąć karpia (lub filetu z pangi – jeśli ktoś wolał rybę bez ości), kompotu z suszonych owoców, śledzia oraz świątecznych pierników. W świąteczną atmosferę wprowadził wszystkich występ zespołu Dobieszowiczanki – panie z Dobieszowic zaśpiewały po polsku i po niemiecku popularne kolędy. Uczestnicy spotkania z przyjemnością wsłuchali się też w kolędy i pastorałki wykonane przez zespół muzyczny MY z Rozwadzy. Każdy gość tego spotkania wyszedł obdarowany drobnymi prezentami. Wigilia tradycyjnie odbyła się przy dużym wsparciu sponsorów, a została już po raz dziewiętnasty zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Walcach we współpracy z waleckim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Grzegorz Cebula
       (15)a.jpeg (14)a.jpeg (13)a.jpeg (9)a.jpeg


 

DSC_0080b.jpeg DSC_0479b.jpeg DSC_0170b.jpeg
Muzyka językiem świata
Festiwal śpiewaczy w Walcach

Przez dwa dni - 14 i 15 listopada 2009 r. – na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach wystąpiło 6 chórów oraz 27 zespołów śpiewaczych biorących udział w XVIII Festiwalu Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach. Po raz pierwszy w historii tej imprezy zostało przyznane grand prix festiwalu – nagrodę główną za bardzo wysoki poziom wykonawczy utworów i zajmowane w dotychczasowych edycjach festiwalu najwyższe miejsca jury przyznało chórowi Bel Canto z Polskiej Cerekwi oraz zespołowi Kupskie Echo z Kup.

Głównym celem organizacji festiwalu jest integracja ludności utożsamiającej się z różnymi kulturami, zamieszkałej na Opolszczyźnie, oraz pielęgnacja tradycji śpiewaczych tego regionu. Na waleckiej scenie rozbrzmiewała polszczyzna, język niemiecki i gwara śląska, ale też były pieśni wykonywane po włosku i francusku. Stąd też hasło tegorocznego XVIII FChiZŚ brzmiało: „Muzyka jest językiem świata, nie trzeba jej tłumaczyć”. Organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Walcach oraz Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w Leśnicy.

Pod wrażeniem poziomu prezentacji chóralnych był konsul RFN w Opolu Ludwig Neudorfer, który chwalił szczególnie wspomniany chór Bel Canto. Również na wysoką kulturę śpiewu chóralnego wskazywali jurorzy. – Chóry śpiewały na wysokim poziomie artystycznym, realizując kanony śpiewu chóralnego dobrane do możliwości wykonawczych zespołu. Wyraźnie poprawiły się w chórach środki wykonawcze, jak: intonacja, dynamika, frazowanie – oceniała w zestawieniu z wcześniejszymi występami chórów na tym festiwalu przewodnicząca jury Ingrid Salamon, której poziom muzyczny występujących chórów i zespołów pomagali oceniać Herbert Niedziela oraz Walter Paul. W tym roku świetnie zaprezentował się na scenie chór Cantabile z Dobrzenia Wielkiego, który zajął pierwsze miejsce. Natomiast, zgodnie z regulaminem, poza konkursem wystąpił dwukrotny zwycięzca festiwalu w kolejnych latach, chór Cantabiles z Kątów Opolskich.

Zdecydowanie większa ilość zespołów występujących następnego dnia pozwoliła zaobserwować również i bardzo zróżnicowany poziom wykonywanych prezentacji. O ile wyraźnie niektóre zespoły podnoszą systematycznie swoje umiejętności, to z drugiej strony widać, że dla innych zespołów czas prób jest nie tylko czasem wytężonej pracy, ale przede wszystkim sposobnością do spędzenia czasu w gronie ludzi, dla których śpiewanie jest formą relaksu i budowania relacji towarzyskich. Szczególną troskę o rozwój widać przez ostatnie lata w zespole Kupskie Echo, który zdobył główną nagrodę festiwalu, a kierownik zespołu Agnieszka Ślusarczyk za całokształt pracy z zespołami wokalno – instrumentalnymi została uhonorowana nagrodą specjalną dyrektora GOK Walce. Spośród trzech wyraźnych pretendentów do pierwszego miejsca, dopiero po szczegółowej analizie występów jury wyłoniło zwycięzcę – zespół Frohsin z Leśnicy. Nagrody zwycięskim zespołom wręczali między innymi: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Ryszard Donitza, członek Zarządu Województwa Opolskiego Andrzej Kasiura, starosta krapkowicki Albert Macha oraz wójt Walec Bernard Kubata.

Dzięki dotacji finansowej ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Generalnego Niemiec, a także dzięki zaangażowaniu samorządu województwa opolskiego, powiatu krapkowickiego, gminy Walce, opolskich i waleckich struktur TSKN, przedsiębiorców związanych z gminą Walce każdy z uczestników festiwalu otrzymał pamiątkową statuetkę oraz dyplom wraz z nagrodą pieniężną, której wysokość była uzależniona od zajętego miejsca. Przyznawane występującym nagrody finansowe chóry i zespoły przeznaczają na rozwój swojej działalności artystycznej, stąd też hojność sponsorów w sposób bezpośredni przekłada się na kultywowanie tradycji śpiewaczych w naszym regionie.

KLASYFIKACJA
CHÓRY
Grand Prix - Bel Canto, Polska Cerekiew
I m. Cantabile, Dobrzeń Wielki
II m. Glogovia, Głogówek
III m. Krappitzer Chor, Krapkowice
wyróżnienia: Heimattreu Gogolin, Heimatklang Kędzierzyn-Koźle, Bratki Kluczbork (sklasyfikowane przez jury jako zespół)
poza konkursem - Cantabiles - Kąty Opolskie.

ZESPOŁY ŚPIEWACZE
Grand Prix - Kupskie Echo, Kup
I m. Frohsin, Leśnica
II m. - ex aequo: Ligockie Wrzosy Ligota Prószkowska, Walczanki Walce, Chróściczanki Chróścice, Sternentaler Kotórz Mały
III m. – ex aequo: Przyjaźń - Freuddschaft Zdzieszowice, Wengerner Echo Węgry k. Opola, Dobrzenianki Dobrzeń Wielki

wyróżnienia:
Długomiłowiczanki Reńska Wieś, Heidi Ozimek, Heimatmelodie Walce, Alte Kameraden Zawadzkie

NAGRODY ZA UDZIAŁ:
Krzanowiczanki Krzanowice, Heimatklang Opole, Cantate Czarnowąsy, Mazelunki Popielów, Kosorowiczanki Kosorowice, Echo Krośnicy Krośnica, Heimat Glocken Kotórz Mały, Frohsin Ujazd, Solarzanki Solarnia, Die Neudorfer Nowa Wieś, Schalkendorfer Heimatmelodie Stare Siołkowice, Opolskie Dziołchy Ozimek – Antoniów, Dobieszowiczanki Dobieszowice

nagroda specjalna:
Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Walce dla kierownik zespołu Kupskie Echo Agnieszki Ślusarczyk za całokształt pracy z zespołami wokalno – instrumentalnymi

ŁYK STATYSTYKI
Przewodnicząca jury Ingrid Salamon odnotowała, że:
w pierwszym dniu festiwalu wystąpiło 6 chórów i 1 zespół dziecięco – młodzieżowy; ogółem uczestniczyło tego dnia w konkursie 167 osób, w tym 16 – młodzież i 7 – dzieci;
w drugim dniu imprezy: 26 zespołów (1 nie dojechał), tj. 349 osób, w tym: 69 – mężczyźni, 240 kobiet, 31 – młodzież, 9 – dzieci;
ogółem w festiwalu uczestniczyło: 516 osób, tj. 355 kobiet, 98 mężczyzn, 48 młodzieży, 15 dzieci.

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW:
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Konsulatu Generalnego Niemiec
Marszałka Województwa Opolskiego
Starosty Powiatu Krapkowickiego
Wójta Walec
Zarządu Powiatowego TSKN w Opolu
Banku Spółdzielczego w Krapkowicach
Firmy Gala Serwis z Kędzierzyna – Koźla
Zarządu Gminnego TSKN w Walcach
Zarządu Koła TSKN Walce

Grzegorz Cebula
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach
 

 

Dwudniowy plener malarski, który 8 i 9 sierpnia 2009 r. odbył się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, był kolejną atrakcyjną ofertą wakacyjną Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach dla dzieci, które nie chcą marnować czasu przed komputerem czy telewizorem. Dzięki życzliwości dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Ireneusza Hebdy dzieci mogły aktywnie wypoczywać na terenie siedziby dyrekcji SPK w Ładzy.
W sobotę 8 sierpnia dzieci zebrały się rankiem obok domu kultury w Walcach, skąd o godz. 8.00 wyruszyły na poszukiwanie przygody. Po zakwaterowaniu się w pokojach wycieczkowicze zjedli drugie śniadanie, po którym udali się na spacer po okolicy. Najważniejszym punktem pleneru malarskiego, jak sama nazwa wskazuje, było malowanie. Dlatego też po południu cała grupa udała się na łąkę, gdzie mali malarze pastelami tworzyli na papierze przepiękne krajobrazy. Po powrocie do ośrodka odbył się grupowy turniej, w którym to należało się wykazać inteligencją, sprytem i szybkością. Wieczorem przy ognisku członkowie Opolskiego Stowarzyszenia Ekologiczno- Kulturowego "CIS" przygotowali dla dzieci rozmaite gry i zabawy, a także instruowali jak bezpiecznie i skutecznie rozpalić ognisko oraz jak się obchodzić z ogniem w terenie. Po skonsumowaniu kiełbasek upieczonych w ognisku dzieciaczki udały sie na spoczynek. Następnego ranka, kiedy wszyscy byli już po śniadaniu, członkowie "CIS-u" poprowadzili grę terenową, która wymagała od dzieci zwinności i pomysłowości, a także na przykład umiejętności budowania szałasu, w którym wygodnie mogłyby sobie odpocząć panie opiekunki. Po zakończeniu zabawy mali uczestnicy malowali farbkami swoje wrażenia z tej zabawy. Wszyscy uczestnicy pleneru wrócili do domów cali i zdrowi, mając nadzieję na powtórzenie takiej wyprawy za rok. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować członkom Stowarzyszenia za pomoc w organizacji zajęć i za wspaniałą zabawę, mamom za dzielne przygotowywanie posiłków i pomoc w opiece nad dziećmi, Dyrektorowi Gminnego Zarządu Oświaty za udostępnienie busa, a zawsze nam życzliwej Dyrekcji firmy B&S Multiserwis z Krapkowic za sfinansowanie większości kosztów wyjazdu.

 

(50).jpeg (185).jpeg (111).jpeg


 

(3).jpeg (2).jpeg (14).jpeg
OD ARII DO PIOSENKI
Koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach

W poniedziałek 11 maja Gminny Ośrodek Kultury w Walcach zaprosił dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych naszej gminy, na koncert muzyków Filharmonii Opolskiej. Spotkanie to cieszyło się dużą frekwencją uczestników (około 300 osób). Dzieci miały możliwość wysłuchania repertuaru artystów, którzy zaśpiewali pieśni takie jak:„Gdybym był bogaty”, „Słowik”, czy „Czerwony Kapturek”. Utwory przeplatane były różnymi ciekawostkami odnośnie śpiewu i historii muzyki. Pomimo tak młodego wieku, w większości dzieci uważnie słuchały koncertu, który bardzo im się podobał. Artyści zostali nagrodzeni gorącymi brawami. Tego rodzaju koncerty pozwalają dzieciom na bliski kontakt z kulturą oraz muzyką „na żywo”.
 


 

DSCN8845.jpeg DSCN8852.jpeg DSCN8847.jpeg DSCN8843.jpeg
Wiedza, która ratuje życie
Pierwsza pomoc w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach

Gminny Ośrodek Kultury w Walcach oraz Opolskie Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturowe „CIS” zorganizowali 3 kwietnia dla pracowników GOK-u szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie poprowadzili uczniowie LO im. J. Kilińskiego z Krapkowic: Paweł Choduń, Maciej Ociepski i Alicja Nowak.

Uczestnikom szkolenia zaprezentowane zostały podstawowe czynności, które należy przeprowadzić na miejscu wypadku, takie jak: zabezpieczenie miejsca kolizji, telefony alarmowe, prawidłowe ułożenie poszkodowanego oraz rozpoczęcie ratowania poszkodowanego. Podkreślano jak ważne dla ludzkiego zdrowia i życia jest przeprowadzenie czynności ratunkowych jeszcze przed przybyciem wykwalifikowanej kadry medycznej i zwracano uwagę na fakt, iż każdy ma obowiązek rozpoczęcia akcji ratunkowej oraz wezwania pomocy. W trakcie szkolenia każdy z uczestników ćwiczył pierwsze czynności reanimacyjne, które są konieczne, aby ratować życie. Pracownicy mieli okazję przećwiczyć również zakładanie opatrunków, nauczyli się stabilizować złamania oraz pomagać ludziom cierpiącym na padaczkę czy omdlenia. Omówione zostały także przypadki ratowania osób porażonych prądem, osób z odmrożeniami, udarem słonecznym, poparzeniami itp.
- Organizowanie tego typu kursów uważam za bardzo istotną potrzebę dla każdego człowieka, nie tylko dla pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, którzy mają bezpośredni kontakt z wieloma ludźmi podczas organizowanych imprez kulturalnych. Każdy z nas wielokrotnie już spotkał się z potrzebą udzielenia pomocy poszkodowanemu – z reguły są to drobne urazy, ale musimy być przygotowani na to, że kiedyś może zaistnieć potrzeba udzielenia pomocy w bardziej skomplikowanej sytuacji i od naszych decyzji będzie zależało zdrowie, a może i życie kogoś innego. Osobiście znalazłem się już w sytuacji, kiedy podczas wypadku komunikacyjnego wiele osób chciało pomóc, ale kręciło się bezradnie, nie wiedząc, jak ratować umierającego młodego człowieka i jego ciężko ranną ciotkę. Wówczas skorzystałem z wiedzy i umiejętności nabytych podczas teoretycznych szkoleń. Jednak o wielu rzeczach się zapomina, metody udzielania pierwszej pomocy też się zmieniają, więc trzeba za tym nadążać. Poprzez tego typu szkolenia, które zamierzamy organizować dla naszych pracowników przynajmniej raz w roku, będziemy dążyć do ciągłego dokształcania się w tym zakresie – zapowiedział dyrektor GOK Walce Grzegorz Cebula.
Pracownicy domu kultury w Walcach jeszcze po zakończeniu kursu pierwszej pomocy prowadzili dyskusję na temat szkolenia, jak i swoich dotychczasowych doświadczeń, kiedy takiej pomocy musieli udzielać.
Dominika Jaschik
 


 

Konkurs kroszonkarski w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach

 

1 kwietnia Gminny Ośrodek Kultury w Walcach zaprosił dzieci oraz młodzież na konkurs kroszonkarski. Tydzień wcześniej (25 marca) na warsztatach dzieci poznały techniki dotyczące przygotowania jajka na kroszonkę, barwienia, komponowania tradycyjnych wzorów oraz samego skrobania. Uczestnicy zajęć poznali głównie sztukę tworzenia tradycyjnych śląskich wzorów ludowych na jajkach metodą rytowniczą. Każdy uczestnik otrzymał wówczas materiały pomocnicze z tradycyjnymi kompozycjami floralnymi, które były bardzo pomocne podczas wykonywania kroszonek na konkursie. Z roku na rok dzieci doskonalą technikę dekorowania jaj metodą rytowniczą, aby na konkursie pokazać swoje małe arcydzieła.
Tegoroczny konkurs cieszył się dużą frekwencją uczestników (36 osób), szczególnie uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum z terenu gminy Walce. Każdy z uczestników na konkurs przyniósł jedną kroszonkę zrobioną w domu, a drugą wykonał na miejscu. Fachową doradą służyły panie prowadzące konkurs: Gabriela Gałeczka oraz Regina Mucha - kroszonkarki z Walec. Na dzieci w tym dniu czekały liczne nagrody oraz dyplomy, które ufundowali: wójt Walec - Bernard Kubata, GOK oraz panie Gałeczka i Mucha. Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazjum.
W kategorii szkół podstawowych nagrody otrzymali:
I miejsce - Weronika Gajda
II miejsce - Karolina Machura
III miejsce - Teresa Dudek
oraz wyróżnienia dla: Anety Kaltbach, Laury Glombik, Magdy Kubata, Sary Bawoł, Anny Pierskalla, Patrycji Bartoń.
W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli:
I miejsce - Michaela Kochoń
II miejsce – Weronika Namysło
III miejsce – Magda Cygan
oraz wyróżnienia dla: Marka Kaltbach, Izabeli Janik, Wiktorii Wyschka, Kamili Kostka.
Każdy uczestnik otrzymał nagrodę pocieszenia za udział w konkursie kroszonkarskim oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Walcach.

Dominika Jaschik
 

DSCN3631małe.jpeg DSCN3618małe.jpeg DSCN3614małe.jpeg DSCN3595małe.jpeg


 

Warsztaty w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach

 

25 marca Gminny Ośrodek Kultury w Walcach zaprosił dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe na warsztaty kroszonkarskie. Tegoroczne warsztaty cieszyły się dużą frekwencją uczestników (około 83 osoby), szczególnie uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum z terenu gminy Walce. Izabela Jasińska, etnograf z Muzeum Śląska Opolskiego z Opola, zapoznała słuchaczy z różnymi technikami zdobienia jaj, omówiła zwyczaje wielkanocne związane z jajem. Można było też poznać techniki dotyczące przygotowania jajka na kroszonkę, barwienia, komponowania tradycyjnych wzorów oraz samego skrobania. Uczestnicy zajęć poznawali głównie sztukę tworzenia tradycyjnych śląskich wzorów ludowych na jajkach metodą rytowniczą. Fachową doradą służyły panie prowadzące szkolenie: Gabriela Gałeczka oraz Regina Mucha - kroszonkarki z Walec. Każdy uczestnik otrzymał materiały pomocnicze z tradycyjnymi kompozycjami floralnymi. Na dzieci w tym dniu czekały drobne nagrody, które można było wygrać podczas quiz-u na temat wielkanocnych zwyczajów. Gminny Ośrodek Kultury przygotował dla uczestników słodki poczęstunek. Dzieci wróciły zadowolone do szkoły, gdyż mogły pochwalić się swoimi małymi arcydziełami rówieśnikom oraz rodzicom.
- Tegoroczne warsztaty oraz mający się odbyć za tydzień konkurs skrobania jaj są swoistym poligonem, który pozwoli nam wypracować nową i mam nadzieję atrakcyjniejszą formułę szkolenia następców naszych kroszonkarzy. Wśród uczestników warsztatów zauważyłem wiele dziewcząt, ale również i chłopców, którzy mają prawdziwy talent w przygotowywaniu kroszonek. Niektóre z tych osób nie poprzestały tylko na tym, co usłyszały od prowadzących zajęcia pań, co podpatrzyły u swoich rówieśników, ale umówiły się na indywidualne konsultacje u pań Muchy i Gałeczki. To świadczy o ich zainteresowaniu kroszonkarstwem i pozwala mieć nadzieję, że ta dziedzina sztuki ludowej będzie miała utalentowanych kontynuatorów. Ażeby dać możliwość poznania innych sposobów zdobienia jaj planujemy w przyszłym roku przygotować warsztaty w kilku grupach, gdzie będzie można poznać nie tylko najbardziej popularną u nas technikę rytowniczą, ale i inne techniki zdobienia jaj – poinformował dyrektor GOK-u Grzegorz Cebula, który też zaprosił uczestników warsztatów na konkurs kroszonkarski zaplanowany na środę 1 kwietnia. Najlepsze prace konkursowe zostaną wyróżnione nagrodami, które zasponsorował Wójt gminy Walce Bernard Kubata.

Dominika Jaschik
 

DSC_0149.jpeg DSC_0147.jpeg DSC_0037.jpeg
DSC_0076.jpeg DSC_0011.jpeg


 

DOCWarsztaty kroszonkarskie GOK Walce.doc (35,00KB)


 

  

kalendarz jpg.jpeg RTFPlanowane imprezy kulturalne i rekreacyjne w 2009 roku.rtf (70,06KB)

 


Gminny Ośrodek Kultury w Walcach 8 marca 2009 roku zaprosił panie na musical „Blondynki wolą mężczyzn”. W lekkim programie kabaretowym, pełnym humoru i przebojów musicalowych wystąpiły dwie znane aktorki Julita Kożuszek i Ewa Lorska. „Blondynki wolą mężczyzn” to przedstawienie, gdzie dopełnieniem roztańczonych utworów musicalowych, były pełne humoru skecze i monologi w wykonaniu dwóch stuprocentowych blondynek. Wśród widzów rozlosowano prezenty: karnety na wizyty w salonach odnowy biologicznej, kwiaty oraz małe prezenciki od Radia Opole. Niespodzianki zostały ufundowane przez firmy z powiatu krapkowickiego. W ramach programu „Jak być piękną” - panie mogły skorzystać z darmowych pokazów kosmetycznych, fryzjerskich oraz masażu. Podczas imprezy zaprezentowało się również Opolskie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „CIS” ,które utworzyło oddział zamiejscowy przy Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach.

Dominika Jaschik
 

67.jpeg 62.jpeg 59.jpeg 35.jpeg
10.jpeg 16.jpeg 32.jpeg
29.jpeg 52.jpeg 18.jpeg
plakat.jpeg


  

Babki poszalały
Walce - Babski Comber w GOK
Z roku na rok Babski Comber, organizowany od lat w ostatni poniedziałek karnawału przez Gminny Ośrodek Kultury w Walcach, cieszy się coraz większym powodzeniem, zarówno wśród pań starszych, jak i młodzieży. 23 lutego na imprezę przybyło do domu kultury około 100 osób z Walec, Dobieszowic oraz Ladys of Żużela. Babki bawiły się przy hucznej muzyce, którą przygrywał zespół METRO z Walec. Podczas imprezy wśród uczestniczek zabawy rozlosowane zostały nagrody przydatne każdej śląskiej gospodyni. W trakcie zabawy odbyły się konkursy: „Wycie na Babskim Combrze” - czyli karaoke po naszemu, oraz „Mumia Babskiego Combru”. Orkiestra również przygotowała liczne konkursy, m. in. „Piłka nożna z kapusty”, którą po pięknym golu Barbary Staniczek wygrały Walczanki. Przebrania co roku są coraz bardziej przemyślne i szalone. Dom kultury gościł w tym roku: Śpiochy z Żużeli, kowboje, księżniczki, Pszczółkę Maję, położną, przybyszy z gorącej Afryki, a także Arabów szukających nowych kandydatek do swojego haremu. Jednak najatrakcyjniejszą była 100-letnia babcia Cila z Dobieszowic, która tego wieczoru została mianowana królową Babskiego Combru w Walcach. Pośród gości I miejsce w kategorii „Super przebranie Babskiego Combru” otrzymała pani YETI.
Już niebawem, bo w niedzielę 8 marca, w waleckim domu kultury odbędzie się kolejna impreza dla pań, choć nie tylko dla nich. Tym razem GOK przygotował musical z udziałem dwóch pięknych blondynek - znanych aktorek: Julity Kożuszek („Na dobre i na złe”, „Na wspólnej”, „Twarzą w twarz”, „Kasia i Tomek”) i Ewa Lorskiej („Nie kłam kochanie”, „Samo Życie”, „Pensjonat pod Różą”). Panie wystąpią z kabaretowym programem „Blondynki wolą mężczyzn” – będzie to spektakl pełen przebojów musicalowych, tańca i urody. Wśród widzów rozlosowane zostaną ufundowane przez sponsorów prezenty – karnety na wizyty w salonach odnowy biologicznej. Ale to nie wszystko! W ramach programu JAK BYĆ PIĘKNĄ – przygotowane zostały kolejne atrakcje: darmowe pokazy kosmetyczne.

Dominika Jaschik
 

Babski Comber.jpeg
(45).jpeg (44).jpeg (10).jpeg (6).jpeg
(36).jpeg (21).jpeg (20).jpeg (18).jpeg
(15).jpeg (14).jpeg (12).jpeg (2).jpeg

 


 


 

Walentynki.jpeg
Sztuka uwodzenia w rytmie hip-hop

Walce - Walentynki w domu kultury

W sobotni wieczór 14 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach odbyła się impreza walentynkowa pod hasłem „Sztuka uwodzenia”. Zabawa skierowana była głównie do młodzieży, jednak wśród widzów znalazły się również osoby starsze. W sumie ponad 150 osób z gminy Walce, a także okolic (mimo zasypanych przez śnieg dróg dojazdowych do Walec). Już dawno w waleckim domu kultury nie było tego typu imprezy, cieszącej się tak dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Stąd można więc wywnioskować, że impreza była w 100% udana. Główną atrakcją walentynek był koncert zespołu „Funky Kokz”, na który zjechali się fani śląskiego hip-hopu. Młodzież chętnie pozwalała się wciągać w zabawę śpiewającym młodym muzykom, z dużym transparentem dał się też zauważyć bardzo aktywny fanklub „Funky Kokz”. W czasie występu uczestnicy walentynek mogli również skorzystać z atrakcji programu „Jak być pięknym” - z darmowych pokazów, które prowadziły doświadczone panie w dziedzinie kosmetologii, fryzjerstwa oraz masażu relaksacyjnego. Na uczestników walentynek czekały też kolejne atrakcje - rozlosowane zostały: torciki dla zakochanych sponsorowane przez piekarnię Müller z Rozkochowa, zabiegi odnowy biologicznej sponsorowane przez Centrum Zdrowia i Urody „Afrodyta” w Krapkowicach, kolacja dla dwojga sponsorowana przez pizzerię „Al. Dente” w Walcach, zabieg kosmetyczny sponsorowany przez Salon kosmetyczny „Vita” w Walcach. Sponsorom nagród dziękujemy za współpracę. Mamy nadzieję, że impreza ta będzie się cieszyć tak liczną frekwencją oraz zainteresowaniem wśród młodzieży i osób starszych również w kolejnych latach.
      (45).jpeg (33).jpeg (21).jpeg (15).jpeg
                    (3).jpeg (1).jpeg (1).jpeg
                               (10).jpeg (7).jpeg (6).jpeg
                     walentynki 072  1.jpeg walentynki 033   1.jpeg DSCN3333    1.jpeg
                             walentynki 328  1.jpeg walentynki 313 1.jpeg walentynki 101  1.jpeg


 Rozwiń swój talent.jpeg
Tanecznym krokiem.jpeg
 Zajęcia plastyczne dla dorosłych.jpeg
 


bez tytułu.jpeg
 300x250.jpeg Waleckie granie

Niedzielne popołudnie 11 stycznia 2009 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach było czasem ofiarności na rzecz dzieci cierpiących na choroby nowotworowe. Program waleckiego grania w ramach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy był bardzo bogaty i różnorodny. Uroczystość rozpoczął przywitaniem gości dyrektor GOK-u mgr Grzegorz Cebula. Przybliżył on widzom statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory u dzieci i młodzieży. Podczas imprezy wystąpiły przedszkolaki z Walec, Rozkochowa i Grocholubia, które rozruszały publiczność. Następnie zagrały i zaśpiewały Złote Nutki ze szkoły podstawowej w Walcach. Zaprezentowali się również uczniowie Ogniska Muzycznego prowadzonego przez Herberta Niedzielę, działającego przy GOK Walce. Swoją obecnością zaszczyciły nas również Dobieszowiczanki i Walczanki oraz Zespół Instrumentalny Capri. Gościem spoza gminy Walce był tego popołudnia zespół taneczny z Krapkowic, prowadzony przez Stanisława Bielewicza. Początkujący tancerze potrafili już się pochwalić akrobatycznymi umiejętnościami w tańcu. Finałem imprezy był koncert zespołu Silence no more, który bawił młodzież przy ostrych dźwiękach gitar oraz mocnym uderzeniu perkusji. W trakcie zabawy trwała licytacja przedmiotów, które na ten szczytny cel przeznaczyli mieszkańcy gminy. Największym zainteresowaniem cieszyły się wypieki sponsorowane przez Państwo Mrachacz i Muller. Jeden z tortów został wylicytowany aż za 101 zł. Solidną deskorolkę oraz zestaw do gry w darta przekazał wójt Walec Bernard Kubata. Publiczność mogła nabyć kroszonki wykonane przez panią Gabor, szalik robiony na palcach przez panią Żmiję-Glombik, wianki od pani Kiełbasy, czy też szkice miejscowych zabytków w wykonaniu pani Jaschik.    

               (93).jpeg (87).jpeg (21).jpeg
(91).jpeg (80).jpeg (68).jpeg (66).jpeg
               (66).jpeg (10).jpeg (7).jpeg
Dominika Jaschik
 

 


 

Wigilijne spotkanie 2008
Już po raz osiemnasty 21 grudnia 2008 roku Gminny Ośrodek Kultury w Walcach wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Walcach przygotowali Wieczerzę Wigilijną dla osób samotnych i chorych z terenu gminy Walce. Każdego roku o swoich problemach, o swojej samotności te osoby mogą zapomnieć, spotykając się wspólnie przy wigilijnym stole, rozmawiając ze sobą, śpiewając kolędy i oglądając przygotowane specjalnie na tę okazję przedstawienia. W niedzielne popołudnie gospodarz gminy Bernard Kubata przywitał zaproszonych na uroczystość mieszkańców gminy, pracowników stacji Caritas, Ośrodka Pomocy Społecznej w Walcach, proboszczów parafii z terenu gminy, sołtysów i radnych, a także przedstawił nowego dyrektora GOK Grzegorza Cebulę. Składając życzenia świąteczne i noworoczne wójt przeczytał również list od arcybiskupa Alfonsa Nossola skierowany do uczestników tego spotkania. Krótkie nabożeństwo poprowadził walecki proboszcz ks. dr Józef Kobyłka. Po podzieleniu się opłatkiem i spożyciu przysmaków wigilijnego stołu mieszkańcy obejrzeli świetnie przygotowane jasełka w wykonaniu waleckich przedszkolaków. Kolędy zaśpiewała Sandra Berg, uczennica waleckiego gimnazjum, ze specjalnym programem, przygotowanym specjalnie na tę okazję, wystąpili również – prowadzeni przez Herberta Niedzielę - uczniowie ogniska muzycznego, funkcjonującego w waleckim domu kultury.
To wielkie i szlachetne przedsięwzięcie od lat pomagają zorganizować sponsorzy prowadzący działalność gospodarczą na terenie gminy Walce. Również i w tym roku nie zawiedli, za co serdecznie podziękował im dyrektor GOK.
  2008.12.21_Wigilia dla samotnych 024.jpeg 2008.12.21_Wigilia dla samotnych 023.jpeg 2008.12.21_Wigilia dla samotnych 022.jpeg 2008.12.21_Wigilia dla samotnych 015.jpeg
               2008.12.21_Wigilia dla samotnych 013.jpeg 2008.12.21_Wigilia dla samotnych 012.jpeg 2008.12.21_Wigilia dla samotnych 007.jpeg
 Koncert mikołajkowy

Con Amore: Z serca
Walce
- Chyba każdy się z tym zgodzi, że zgodna jest nazwa kwartetu smyczkowego „Con Amore” ze słowami mistrza Czajkowskiego, który miał kiedyś powiedzieć swojemu uczniowi: Gdzie nie ma serca, nie ma muzyki. Zgodna jest też z postawą występujących dziś przed walecką publicznością pań, które wkładają wiele serca, aby rozpowszechniać wcale niełatwą w odbiorze muzykę w najdalszych zakątkach Opolszczyzny, uwrażliwiając na jej piękno serca słuchaczy – mówił na zakończenie koncertu mikołajkowego dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach Grzegorz Cebula. 6 grudnia, tuż po spotkaniu najmłodszych ze św. Mikołajem, walecki dom kultury zaproponował mieszkańcom koncert Kwartetu Smyczkowego „Con Amore” z Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Koncert odbywał się w ramach cyklu sponsorowanego przez Marszałka Województwa Opolskiego „Filharmonia w regionie”. Mimo szerokiego rozpropagowania informacji o koncercie, odbywał się on jedynie przy… nieco ponad dwudziestoosobowej widowni. Jednak nie zraziło to artystek, które korzystając ze świetnych warunków akustycznych w sali waleckiego GOK-u wykonały najpierw Suitę Don Kichote Georga Philippa Telemanna, następnie Elegię z Serenady na smyczki Piotra Czajkowskiego. W drugiej części koncertu z zaproszenia do wspólnego śpiewania kolęd niemalże skorzystali słuchacze, jednak może pewne onieśmielenie spowodowało, że na widowni tylko nieśmiało niektórzy próbowali zanucić znane słowa kolęd i pastorałek. Występ artystek został jednak nagrodzony gromkimi brawami, na co panie odpowiedziały specjalną dedykacją dla dzieci, które przez cały czas koncertu nabierały szlifów w odbiorze muzyki wykonywanej na instrumentach smyczkowych.

                                  DSCN3147.jpeg    DSCN3148.jpeg
 Impreza mikołajkowa w GOK w Walcach

Dużo radości, śmiechu i wyczekiwania na upragniony prezent od św. Mikołaja towarzyszyło maluchom, które w minioną sobotę 6 grudnia przyszły na spotkanie z sympatycznym siwobrodym staruszkiem do Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Zanim Mikołaj zasiadł na swoim czerwonym tronie, dzieci zdążyły się rozśpiewać i głośno wspólnie przywoływały przybysza z Laponii. Półtorej godziny wspaniałej zabawy (po pewnym czasie razem ze swoimi pociechami bawili się też ojcowie, mamy i babcie), artystycznej rywalizacji o prezenty (przekazane najmłodszym przez sponsorów), zakończyło się oczywiście wręczaniem prezentów oraz pozowaniem obdarowanych dzieci do zdjęć z Siwobrodym. O to, żeby maluszki nie bały się wyczekiwanego przez nich Gościa zatroszczyła się kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Walcach Edyta Garus wraz ze swoimi pracownicami, a zabawy z dziećmi prowadziła Maria Bartoszyńska, dyrektor MGBP w Krapkowicach. Organizatorem spotkania był GOK Walce. 
      DSCN3145.jpeg DSCN3123.jpeg DSCN3119.jpeg DSCN3093.jpeg
                                    DSCN3113.jpeg DSCN3101.jpeg
                     mikolaj_gify_dodatki_org12.gif
 


 

Festiwal śpiewaczy TSKN na waleckiej scenie
Już po raz siedemnasty 22 i 23 listopada 2008 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach odbył się Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej. Jest to największa tego typu impreza śpiewacza mniejszości niemieckiej w Polsce. Jej organizatorami są: Gminny Ośrodek Kultury w Walcach oraz Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w Leśnicy.
Do udziału w tegorocznym festiwalu zgłosiło się 5 amatorskich chórów oraz 24 zespoły śpiewacze z terenu województwa opolskiego. W sumie w obu dniach festiwalu wystąpiło 448 osób: w sobotę 124 chórzystów (88 kobiet i 36 mężczyzn), natomiast w niedzielę 324 śpiewaków (236 kobiet, 52 mężczyzn i 36 młodzieży). Autorką tej precyzyjnej statystyki jest przewodnicząca jury Ingrid Salamon, której poziom muzyczny występujących chórów i zespołów pomagali oceniać Herbert Niedziela oraz Walter Paul. Najbardziej znaną postacią festiwalu jest Leonard Malcharczyk, który prowadzi tę imprezę od początku jej istnienia, zawsze błyszcząc dużym poczuciem humoru.
Każdy z uczestników festiwalu otrzymał pamiątkową statuetkę oraz dyplom wraz z nagrodą pieniężną, której wysokość była uzależniona od zajętego miejsca. Oto miejsca, które zajęły poszczególne chóry i zespoły:

CHÓRY
1. Chór Canthabiles (Kąty Opolskie);
2. ex aequo Chór Glogovia (Głogówek) i Chór Heimatklang (Kłodnica).

W kategorii chórów z akompaniamentem II miejsce zajął Chór Heimattreu – Gogolin (I miejsca w tej kategorii nie przyznano).
Poza konkursem, jako dwukrotny zwycięzca festiwalu w dwóch kolejnych latach, wystąpił Chór Bel Canto z Polskiej Cerekwi.


ZESPOŁY ŚPIEWACZE:
1. Kupskie Echo – Dobrzeń Wielki, Ligockie Wrzosy – Prószków, Walczanki – Walce, Seniores – Łącznik;
2. Die Neudorfer - Nowa Wieś, Wengerner Echo – Węgry, Opolskie Dziołchy – Ozimek Antoniów, Dobieszowiczanki – Dobieszowice, Mazelunki – Popielów, Dobrzenianki – Dobrzeń Wielki, Dzióbki - Ozimek , Heidi – Ozimek, Freundschaft-Przyjaźń – Zdzieszowice;
3. Heimat Glocken – Kotórz Mały, Krzanowiczanki – Dobrzeń Wielki, Echo Krośnicy – Krośnica;

Wyróżnienia:
- a’capella: Solarzanki – Solarnia, Heimatmelodie – Walce;
- Zespół Śpiewaczy Obrowiec – Obrowiec;
- Frohsin – Ujazd;
- Heimatklang – Opole Gosławice;
- Długomiłowiczanki – Reńska Wieś – Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach za debiut.

W kategorii zespołów młodzieżowych:
1. Ariam – Chrzelice;
2. Sternentaler – Kotorz Mały.

Nagrodę specjalną za akompaniament otrzymał Bernard Kwoczała, akompaniujący zespołom ze Zdzieszowic i Obrowca, natomiast za aranżację nagrodę otrzymał Przemysław Ślusarczyk (zespół Kupskie Echo).
Podczas festiwalu nagrodę specjalną w postaci pulpitów pod nuty przekazał zespołowi instrumentalnemu Capri, działającemu przy GOK Walce, starosta krapkowicki Albert Macha, natomiast wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Ryszard Donitza za długoletnią działalność artystyczną uhonorował symbolicznym prezentem Marię Żmiję – Glombik – emerytowaną dyrektor GOK Walce, która 17 lat temu zainicjowała ten festiwal, a w tym roku prowadzony przez nią zespół Walczanki zajął pierwsze miejsce.
Festiwal może się odbywać w takiej formie dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, a także dzięki zaangażowaniu samorządu województwa opolskiego, powiatu krapkowickiego, gminy Walce, opolskich i waleckich struktur TSKN, przedsiębiorców związanych z gminą Walce.

Grzegorz Cebula
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach


WYKAZ SPONSORÓW
XVII FESTIWALU CHÓRÓW I ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH
MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ W WALCACH
W DNIACH 22 I 23 LISTOPADA 2008 ROKU

1. Konsulat Generalny Niemiec
2. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
3. Wójt Gminy Walce
4. Marszałek Województwa Opolskiego
5. Starosta Powiatu Krapkowickiego
6. B+K Polska Sp. z o. o. Walce
7. BIS Multiserwis Krapkowice
8. Zarząd Powiatowy TSKN w Opolu
9. Zarząd Gminny TSKN w Walcach
10. TSKN koło Walce
11. Stalbau Stieblich Budowa Hal Biuro Projektowe Sp. z o.o. w Walcach
12. Bank Spółdzielczy w Krapkowicach
13. Gminny Ośrodek Kultury w Walcach
14. Piekarnia Cukiernia Alfred Müller z Rozkochowa
15. Internet Cafe Camelot Karina Andörfer
16. Ogrodnictwo Aleks Rudolf Kramołów
 

WYKAZ

Chórów biorących udział w XVII Festiwalu Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach w dniach 22 i 23 listopada 2008 r.


CHÓRY


1. Chór Heimattreu – Gogolin

2. Chór Canthabiles - Kąty Opolskie

3. Chór Glogovia – Głogówek Winiary

4. Chór Heimatklang – Kłodnica

5. Chór Bel Canto - Racibórz 

WYKAZ

Zespołów Śpiewaczych biorących udział w XVII Festiwalu Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach w dniach 22 i 23 listopada 2008 r.

1. Die Neudorfer - Nowa Wieś
2. Heidi – Ozimek
3. Solarzanki – Solarnia
4. Kupskie Echo – Dobrzeń Wielki
5. Ligockie Wrzosy – Prószków
6. Frohsin – Ujazd
7. Sternentaler – Kotorz Mały
8. Seniores – Łącznik
9. Ariam – Chrzelice
10. Freundschaft-Przyjaźń – Zdzieszowice
11. Echo Krośnicy – Krośnica
12. Zespół Śpiewaczy Obrowiec - Obrowiec
13. Dzióbki - Ozimek
14. Wengerner Echo – Turawa
15. Heimat Glocken – Kotórz Mały
16. Dobieszowiczanki – Dobieszowice
17. Dobrzenianki – Dobrzeń Wielki
18. Walczanki – Walce
19. Heimatmelodie – Walce
20. Długomiłowiczanki – Reńska Wieś
21. Krzanowiczanki – Dobrzeń Wielki
22. Mazelunki - Popielów
23. Opolskie Dziołchy – Ozimek Antoniów
24. Heimatklang – Opole Gosławice
 


 


Piknik Floryda
W pikniku na Florydzie wzięło udział 50 dzieci z całej gminy Walce. Wyjazd zorganizował Gminny Ośrodek Kultury. Koszt wyjazdu w połowie pokrywa Urząd Gminy w Walcach z funduszy AA.
Na poligonie w Brzegu dzieci bawiły się świetnie. Wycieczkę zakończono w Łosiowie na dyskotece gdzie bawiło się wspólnie 600 dzieci.


Floryda 2008 (47).jpeg Floryda 2008 (46).jpeg Floryda 2008 (40).jpeg Floryda 2008 (37).jpeg
Floryda 2008 (34).jpeg Floryda 2008 (32).jpeg Floryda 2008 (30).jpeg Floryda 2008 (29).jpeg
Floryda 2008 (25).jpeg Floryda 2008 (23).jpeg Floryda 2008 (22).jpeg Floryda 2008 (17).jpeg
Floryda 2008 (13).jpeg Floryda 2008 (10).jpeg Floryda 2008 (8).jpeg Floryda 2008 (3).jpeg
                                           Floryda 2008 (19).jpeg
 


 


Wakacje 2008 GOK Walce

W ramach zajęć wakacyjnych Gminny Dom Kultury w Walcach odwiedził teatr z przedstawieniem dla dzieci pod tytułem Latający Kufer. Teatrzyk obejrzało przeszło 100 dzieci.


DSCN2774.jpeg DSCN2775.jpeg DSCN2776.jpeg DSCN2777.jpeg
 


 


Na XI Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko-czeskiego Prudnik 2008r. gminę Walce promował Związek Śląskich Kobiet Wiejskich wystawiając śląską izbę regionalną z kołaczem i rękodziełem ludowym.
W konkursie na najlepszy produkt regionalny wygrały produkty Waleckie zdobywając I i III miejsce – kołacz z bronną posypką firmy Marek Heczko i makrony gotowane gospodarstwa agroturystycznego Teresy Kern z Antoszki.
Wystawę Walecką zwiedziła ogromna rzesza ludzi.


Prudnik 2008 (49).jpeg Prudnik 2008 (43).jpeg Prudnik 2008 (34).jpeg Prudnik 2008 (32).jpeg
Prudnik 2008 (27).jpeg Prudnik 2008 (25).jpeg Prudnik 2008 (18).jpeg Prudnik 2008 (16).jpeg
Prudnik 2008 (2).jpeg Prudnik 2008 (1).jpeg

 


 

 

Warsztaty kroszonkarskie

Na VIII Regionalne Warsztaty Kroszonkarskie w Walcach, które odbyły się 29 lutego przybyło z różnych stron województwa 120 uczestników.
Tego, jak przygotować jajko na kroszonkę, zabarwić i pięknie wyskrobać uczono się przez cztery godziny pod okiem twórczyń ludowych pań: Barbary Herok i Marii Żmija-Glombik.
Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się ze sztuką tworzenia tradycyjnych śląskich wzorów ludowych tworzonych na jajkach metodą rytowniczą. Każdy z nich otrzymał materiały ze wzorami opracowanymi przez znanych Opolskich Twórców Ludowych min. pana Jerzego Lipki z Gogolina.
Przeprowadzono również konkurs w którym uczestnicy zdobytą na warsztatach wiedzę mogli przenieść na papier. Powstały prawdziwe arcydzieła.
Wszyscy otrzymali słodki poczęstunek a uczestnicy konkursu nagrody.
Sponsorem nagród był Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach współorganizator warsztatów.

Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (44).jpeg Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (40).jpeg Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (30).jpeg Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (27).jpeg
Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (26).jpeg Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (24).jpeg Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (19).jpeg Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (13).jpeg
Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (11).jpeg Warsztaty Kroszonkarskie 08r. (8).jpeg


 

Ferie zimowe 2008 r.

W tegoroczne ferie zimowe nie wszystkie dzieci nudziły się w domu. Dom Kultury zorganizował dla nich tygodniowe ciekawe zajęcia.
W pierwszym dniu przy pełnej widowni można było obejrzeć przedstawienie pod tytułem Królowa Śniegu. Były gry i zabawy zręcznościowe, zabawa w teatr, zajęcia plastyczne z nagrodami i słodkim poczęstunkiem. Zorganizowano również dla dzieci zabawę w Happy Land w Głogówku.
Poczęstunek dla dzieci finansował Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach.
Ferie 2008r. (13).jpeg Ferie 2008r. (2).jpeg Ferie 2008r. (22).jpeg Ferie 2008r. (27).jpeg
Ferie 2008r. (29).jpeg Ferie 2008r. (46).jpeg Ferie 2008r. (48).jpeg Ferie 2008r. (5).jpeg
               Ferie 2008r. (73).jpeg Ferie 2008r. (78).jpeg Ferie 2008r. (81).jpeg


Kobiety Waleckie kultywując tradycje karnawałowe, bawiły się w swoim gronie na zorganizowanym przez Dom Kultury „Babskim Combrze”. Każda pani przyszła w karnawałowym kostiumie z półmiskiem smakołyków. Bawiono się świetnie i degustowano specjały Waleckich gospodyń.
      Babski Comber 2008r. (25).jpeg Babski Comber 2008r. (109).jpeg Babski Comber 2008r. (7).jpeg Babski Comber 2008r. (67).jpeg
      Babski Comber 2008r. (166).jpeg Babski Comber 2008r. (154).jpeg Babski Comber 2008r. (153).jpeg Babski Comber 2008r. (149).jpeg
                     Babski Comber 2008r. (138).jpeg Babski Comber 2008r. (112).jpeg Babski Comber 2008r. (109).jpeg
 

 

 

 


Babski Comber 2008

Kobiety Waleckie kultywując tradycje karnawałowe, bawiły się w swoim gronie na zorganizowanym przez Dom Kultury „Babskim Combrze”.
Każda pani przyszła w karnawałowym kostiumie z półmiskiem smakołyków. Bawiono się świetnie i degustowano specjały Waleckich gospodyń.


Babski Comber 2008r. (7).jpeg Babski Comber 2008r. (67).jpeg Babski Comber 2008r. (35).jpeg Babski Comber 2008r. (25).jpeg
Babski Comber 2008r. (166).jpeg Babski Comber 2008r. (154).jpeg Babski Comber 2008r. (153).jpeg Babski Comber 2008r. (149).jpeg
Babski Comber 2008r. (138).jpeg Babski Comber 2008r. (112).jpeg Babski Comber 2008r. (109).jpeg Babski Comber 2008r. (107).jpeg

 


 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2008

Przeszło dwa tysiące złotych zebrano na tegorocznym Koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Walcach. Atrakcją koncertu był duży wspaniały tort, który na aukcji kupił anonimowy uczestnik. Tort ten został podzielony wśród obecnych na sali. W koncercie brały udział przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, ogniska muzycznego oraz zespół instrumentalny Capri.
                   Orkiestra 2008 (20).jpeg Orkiestra 2008 (25).jpeg Orkiestra 2008 (8).jpeg
                                    Orkiestra 2008 (5).jpeg Orkiestra 2008 (47).jpeg
     


 

Pierwszy Przegląd Twórczości Ludowej Imienia Zofi Czechowej w Kolonowskim

Na Pierwszym Przeglądzie Twórczości Ludowej Imienia Zofi Czechowej w Kolonowskim w dniu 27 stycznia 2008 r. gminę Walce reprezentowały: Zespół Folklorystyczny Walczanki oraz Młodzieżowy Zespół Instrumentalny Capri. Częścią przeglądu była wystawa rękodzieła ludowego na której swoje prace prezentowały panie Irmgarda Gabor, Regina Mucha, Dominika Jaschik. W ocenie jury zespoły z Walec otrzymały wyróżnienie. 

                                      Walczanki i Capri w Kolonowskim (16).jpeg Walczanki i Capri w Kolonowskim (12).jpeg
 Spotkanie Wigilijne 2007

Już po raz szesnasty władze samorządowe gminy Walce spotkały się na wieczerzy wigilijnej z ludźmi samotnymi. Dzięki hojności sponsorów można było przygotować tradycyjną wieczerzę Wigilijną. Była grochówka, karp, makówki i kompot z suszonych owoców. Miejscowe cukiernie podarowały na wigilię świąteczne ciastka i strucle z makiem. Całość wieczoru uświetniły jasełka w wykonaniu dzieci z przedszkola w Kromołowie, koncert kolęd uczniów ogniska muzycznego, zespołu Walczanki oraz koncert młodzieżowego zespołu instrumentalnego Capri. Zgromadzeni na wieczerzy przełamali się opłatkiem składając sobie życzenia.
                       Wigilia 2007 (24).jpeg Wigilia 2007 (22).jpeg Wigilia 2007 (18).jpeg
                                       Wigilia 2007 (13).jpeg Wigilia 2007 (10).jpeg
 

 


 

Gotowanie na ekranie

Już po raz trzeci w okresie przedświątecznym do Domu Kultury w Walcach zawitała telewizja, aby zrealizować program na temat przygotowywania tradycyjnych potraw śląskich na stół wigilijny. Program ten będzie można zobaczyć w telewizji regionalnej w czasie Świąt Bożego Narodzenia. W tym 15 minutowym programie zobaczymy między innymi jak przygotować: grochówkę, makówki, mołczkę, śledzie w śmietanie, kapustę z grzybami i kompot z suszonych owoców, oraz usłyszeć o tradycjach waleckich związanych ze świętami Bożego Narodzenia 
       Gotowanie na ekranie 2007(1).jpeg Gotowanie na ekranie 2007 (5).jpeg Gotowanie na ekranie 2007 (4).jpeg Gotowanie na ekranie 2007 (3).jpeg

 


XVI Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych TSKN

Tegoroczny Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej Śląska Opolskiego odbył się już po raz XVI.
W pierwszy dzień festiwalu 1 grudnia 2007r. odbył się przegląd Chórów, w którym udział wzięło 8 chórów w których śpiewało: 200 osób w tym 141 kobiet. 42 mężczyzn i 17 młodzieży.
W tej kategorii przyznano dwa pierwsze miejsca dla chóru Bel Canto z Polskiej Cerekwi i chór Canthabiles z Kątów Opolskich. Dwa drugie miejsca chór Odermelodie z Zimnic Wielkich i chór Heimatklang z Kłodnicy. Dwa trzecie miejsca chór DFK Gogolin i chór Glogovia z Głogówka.
W drugim dniu festiwalu 2 grudnia 2007 roku wystąpiły 22 zespoły śpiewacze, w których śpiewało ogółem 328 osób w tym 214 kobiet, 66 mężczyzn i 48 młodzieży.
W kategorii tej jury przyznało dwa pierwsze miejsca dla zespołów: Frohsin z Leśnicy i Seniores z Łącznika, trzy drugie nagrody dla zespołów: Walczanki z Walec, Kosorowiczanki z Kosorowic i Alte Kameraden z Zawadzkiego, cztery trzecie miejsca dla zespołów: Kupskie Echo z Kup, Die Neudorfer z Nowej Wsi, Dobrzenianki z Dobrzenia i Wengerner Echo z Węgrów. Ponadto dwa wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymały zespoły młodzieżowe Sternchen z Chrzelic i Sternentaler z Kotorza Małego.
Zdaniem jury tegoroczny festiwal stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Cieszy również coraz większy udział młodzieży w działalności artystycznej chórów i zespołów Mniejszości Niemieckiej.
Zdaniem gości i mediów przybyłych na festiwal impreza ta jest potrzebna, można się na niej dobrze bawić, jest dobrze zorganizowana i spełnia swoje cele integracyjne. 
XVI Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych mógł odbyć się dzięki środkom finansowym przekazanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, środkom z Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu oraz współorganizacji Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego w Leśnicy. Za co serdecznie dziękują organizatorzy.
Sponsorami nagród byli:
Marszałek Województwa Opolskiego
Zarząd TSKN na Śląsku Opolskim
Wójt Gminy Walce
Starosta Powiatu Krapkowickiego
BIS MULTISERWIS KRAPKOWICE
Bank Spółdzielczy w Krapkowicach
Dyrektor GOK Walce
Zarząd Gminny TSKN
Koło TSKN Walce
Cukiernia państwa Miiller 

                                     Festiwal Chórów 2007 (13).gif   Festiwal Chórów 2007 (12).gif

         Festiwal Chórów 2007 (3).gif Festiwal Chórów 2007 (11).gif Festiwal Chórów 2007 (6).gif Festiwal Chórów 2007 (14).gif
                                     Festiwal Chórów 2007 (7).gif Festiwal Chórów 2007 (1).gif
 


 

Kobiety Śląskie Polska Cerekiew 2007r. (2).gif Kobiety Śląskie Polska Cerekiew 2007r. (1).gif

Jarmark świąteczny Związku Śląskich Kobiet Wiejskich
Od kilku lat koło Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach bierze udział w wystawie stołów Bożonarodzeniowych. Kobiety Waleckie 9 grudnia promowały naszą gminę na wystawie podczas jarmarku świątecznego w Polskiej Cerekwii. Za co otrzymały od organizatorów nagrodę rzeczową.
  

 Wśród dwunastu tegorocznych laureatów nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów kultury znalazła się pani Maria Żmija-Glombik. Nagrody laureatom wręczył Marszałek Województwa Opolskiego pan Józef Szebesta w Opolskiej Filharmonii 10 listopada 2007. Pani Maria odebrała gratulacje miedzy innymi od pani profesor Teresy Smolińskiej z Uniwersytetu Opolskiego, pani Stefani Topola prezesa Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Marszałka Województwa pana Andrzeja Kasiury, którzy gratulując dziękowali za długoletnią i owocną pracę na niwie pielęgnowania i upowszechniania kultury Śląska Opolskiego 
         Nagroda Marszałka (5).jpeg Nagroda Marszałka (10).jpeg Nagroda Marszałka (11).jpeg Nagroda Marszałka (21).jpeg
 


 Teatr EKO Studio gościem GOK

W październiku 2007r gościł na scenie Gminnego Ośrodka Kultury Teatr EKO Studio z Opola. Mieszkańcy gminy mogli obejrzeć głośną sztukę Tomasza Raya w reżyserii Andrzeja Czernika pt. „Zasypani”.
Zasypani (8).jpeg Zasypani (4).jpeg Zasypani (3).jpeg Zasypani (11).jpeg
 

 plakat :DOCAktorzy teatru EKO STUDIO z Opola - zaproszenie na spektakl w GOK.doc (39,00KB)
o spektaklu.jpeg
 


plakat  - zajęcia taneczne.jpeg
Dwa razy w tygodniu w Gminnym Ośrodku Kultury odbywają się zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez instruktorkę tańca klubu Sierra z Krapkowic.Zajęcia te cieszą się wielkim powodzeniem i dostarczają uczestnikom wiele radości.Do klubu tańca przyjeżdżają również dzieci z sąsiednich gmin.Pierwsze popisy grupy tanecznej już w styczniu przyszłego roku.
                       (12).jpeg (9).jpeg (8).jpeg
                      (7).jpeg (6).jpeg (4).jpeg

 

Jak co roku we wrześniu odbyło się wojewódzkie spotkanie Związku Śląskich Kobiet Wiejskich. Tegoroczne spotkanie odbyło się w czeskich Bolaticach. W programie było zwiedzanie zamku Raduń oraz posiadłości Eichendorfów – zamku w Krawarzu.
Kobiety z czeskich Bolatic przyjęły nas bardzo gościnnie prezentując swój dorobek kulturalny oraz częstując czeskimi knedliczkami.

W czasie Dni Otwartych Drzwi Mniejszości Niemieckiej w Opolu w dniu 23.09.2007r. kobiety ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach wystawiały prace waleckich twórców ludowych oraz smakołyki Waleckie – śląski kołacz i chleb ze smalcem oraz pyszne owoce z naszych sadów.
W części artystycznej wystąpił zespół „Capri” działający przy GOK Walce.
Atrakcją imprezy był Steffen Möller, z którym kobiety śląskie zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.
     Opole 23.09.2007r. (22).jpeg Opole 23.09.2007r. (9).jpeg Opole 23.09.2007r. (6).jpeg Opole 23.09.2007r. (4).jpeg
                              Opole 23.09.2007r. (2).jpeg
Opole 23.09.2007r. (3).jpeg
 


 

Wakacje w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach
 
Ciekawe zajęcia dla dzieci w czasie wakacji przygotował Dom Kultury w Walcach. Bawiono się wspaniale przygotowując sztuki teatralne żywego planu i kukiełki. Na zajęciach plastycznych tworzono wspólne rysunki i indywidualne dzieła sztuki według własnego pomysłu przy użyciu różnych technik. Dzieci szukały ukrytych skarbów, uczestniczyły w grach i zabawach sportowych i zręcznościowych.
Codziennie dzieci otrzymywały napoje i słodki poczęstunek.
 Największym przeżyciem dla nich, było odwiedzenie partnerskiej gminy Mala Moravka w Czechach oraz zdobycie największego szczytu Moraw – Pradziada. Mimo nie sprzyjającej aury 5 0C, mgły, wiatru i deszczu wszyscy bohatersko dotarli do celu. W grupie zdobywców szczytu znalazło się również kilku przedszkolaków.
W czasie wakacji dzieci mogą korzystać z placów obok Domu Kultury oraz z pomieszczeń do gry w tenisa stołowego i ze stołu piłkarskiego.
Wycieczka-Pradziad (31).jpeg Wycieczka-Pradziad (21).jpeg Wakacje 2007 (60).jpeg Wakacje 2007 (51).jpeg
Wakacje 2007 (49).jpeg Wakacje 2007 (17).jpeg Wakacje 2007 (12).jpeg Wakacje 2007 (10).jpeg
                           Wakacje 2007 (3).jpeg Wakacje 2007 (2).jpeg


  

Koncert uczniów Ogniska Muzycznego w Walcach.
Od września 2006 roku działa przy Domu Kultury w Walcach ognisko muzyczne. Dzieci z naszej gminy mają więc możliwość nauki gry na instrumentach.
Na zakończenie roku szkolnego, odbył się uroczysty koncert w wykonaniu uczniów ogniska muzycznego oraz młodzieżowego zespołu instrumentalnego „Capri”, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach a prowadzony jest społecznie przez pana Herberta Niedziela nauczyciela muzyki.
Występy uczniów oraz zespołu młodzieżowego spotkały się z wielkim aplauzem widowni.
Na X Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko-czeskiego, która odbywała się w dniach 1-3.06.2007r. w Prudniku, gminę Walce reprezentowało stoisko twórczości ludowej przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Walcach. Na stoisku można było podziwiać kroszonkę opolską oraz wstążki okolicznościowe wykonane haftem krzyżykowym przez twórczynie ludowe ze wsi Walce.
Wystawę uświetniły swoimi występami: zespół folklorystyczny „Walczanki” oraz młodzieżowy zespół instrumentalny „Capri” działające przy GOK Walce.
Stoisko oraz występy naszych zespołów przyciągnęły uwagę wielu zwiedzających. Zespoły za swoje występy były nagradzane gromkimi brawami.
Wystawa-Prudnik (38).jpeg Wystawa-Prudnik (27).jpeg Wystawa-Prudnik (23).jpeg Wystawa-Prudnik (20).jpeg
              Wystawa-Prudnik (17).jpeg Wystawa-Prudnik (6).jpeg Wystawa-Prudnik (2).jpeg

 


 

    „Piosenka nie zna granic” pod takim tytułem odbył się w Walcach 7 czerwca wielki koncert gwiazd, w którym udział wzięli artyści z Niemiec i Polski.

Licznie zebraną publiczność bawili przez prawie cztery godziny Tobi aus München, Sandra Weiss – Siegerin Grand Prix der Volksmusik, Marcel -Der neue Kinderstar oraz Echo Prószkowa. Koncert, który zgromadził w Waleckim Domu Kultury ok. 500 osób odbył się pod patronatem Konsula Generalnego Republiki federalnej Niemiec we Wrocławiu, Prezydenta Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Posła Henryka Krolla, przy wsparciu Marszałka Województwa Opolskiego oraz wielu innych sponsorów.
Publiczność bawiła się znakomicie, bisowano bez końca. Artyści opuścili naszą scenę zmęczeni ale bardzo zadowoleni. Takiego koncertu jeszcze u nas nie było.
Za te wspaniałe chwile dziękujemy bardzo panu Leonardowi Malcharczyk organizatorowi tych pięknych koncertów odbywających się w ramach spotkań z okazji przewodnictwa RFN w Unii Europejskiej.
Lieder ohne Grenzen Walce 07.06.2007r (43).jpeg Lieder ohne Grenzen Walce 07.06.2007r (34).jpeg Lieder ohne Grenzen Walce 07.06.2007r (10).jpeg Lieder ohne Grenzen Walce 07.06.2007r (43).jpegTegoroczne X Dni Walec zgromadziły około 3000 osób. W ten piękny majowy weekend obchodziliśmy Dzień Matki, który zgromadził pod namiotem biesiadnym wszystkie mamy ze swoimi pociechami. Ciekawy program artystyczny przygotowały dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli. Były również występy przygotowane samodzielnie przez dzieci. Przy słodkim poczęstunku i kawie mamy bawiły się wspaniale. Dzieci otrzymały słodycze sponsorowane przez koło DFK Walce
Wielką niespodziankę i świetną zabawę sprawiła dzieciom firma Clean Energy z Niemiec, która prowadziła konkursy, gry i zabawy z nagrodami.
W drugim dniu festynu dzieci z naszej gminy otrzymały w prezencie od TSKN prawie dwugodzinny występ stuosobowego zespołu tanecznego „Hałas”.
Świetnie bawiono się przy kabarecie Grzegorza Stasiaka. Gwiazdą tegorocznych Dni Walec był kultowy zespół „NO TO CO” prezentujący swoje sławne przeboje: Gdy byłem chłopcem chciałem być żołnierzem, Te Opolskie Dziołchy, W Kwaśniewiczach …..
Na zabawach tanecznych bawiono się do późnych godzin nocnych przy zespołach Stelkom i Quantum.
X Dni Walec obchodzono radośnie, przy karuzelach, muzyce i dobrym jedzeniu.
Organizatorem festynu był Gminny Ośrodek Kultury w Walcach, który dziękuje wszystkim sponsorom.
X Dni Walec (48).jpeg X Dni Walec (46).jpeg
X Dni Walec (42).jpeg X Dni Walec (36).jpeg
X Dni Walec (33).jpeg X Dni Walec (15).jpeg X Dni Walec (8).jpeg X Dni Walec (5).jpeg
                                              X Dni Walec (4).jpeg
 


1 maja 2007 r. postawione zostało w Walcach tradycyjne drzewko majowe. Ma ono przynieść mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo, rolnikom dobrą pogodę i urodzaj. Rzemieślnikom dostatek i powodzenie w codziennej pracy. Gościom odwiedzającym Walce ma ono mówić, że mieszkają tu ludzie dobrzy, serdeczni i życzliwi. W uroczystości stawiania drzewka udział wzięli mieszkańcy wsi, strażacy, zespoły muzyczne, zespół Walczanki oraz Heimatmelodie i dzieci szkolne z nauczycielami.
MAJ (5).jpeg MAJ (28).jpeg MAJ (16).jpeg MAJ (31).jpeg
MAJ (48).jpeg MAJ (61).jpeg MAJ (67).jpeg MAJ (75).jpeg
                 MAJ (84).jpeg MAJ (53).jpeg MAJ (93).jpeg
                                              MAJ (96).jpeg


VII konkurs kroszonkarski w gminie Walce, zgromadził 38 uczestników, uczniów Szkół Podstawowych oraz Gimnazjum.
Jury konkursu stwierdziło, że z roku na rok prace są bardziej doskonałe artystycznie. W tegorocznym konkursie
 I miejsca w kategorii Szkół Podstawowych zajęli:
Karolina Machura, Magda Cygan
II miejsca zajęli: Adam Monieta, Michaela Kochoń
III miejsca zajęli: Łukasz Szimski, Teresa Dudek
Wyróżnienia otrzymali: Weronika Pierskalla, Dominika Hytrek, Kamila Kostka
W kategorii uczniów Gimnazjum I miejsce zajęła:
Beata Michalska
II miejsce zajęli: Sandra Friedrich, Jagoda Wieczorek, Marek Kaltbach
III miejsce zajęła: Dominika Richter a wyróżnienie otrzymała Sandra Kern.
Wszyscy uczestnicy VII Konkursu Kroszonkarskiego otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Organizatorem konkursu był GOK Walce, sponsorami nagród GOK Walce, Koło Mniejszości Niemieckiej w Walcach oraz Zarząd Gminny TSKN w Walcach.
(37).jpeg (21).jpeg (40).jpeg (36).jpeg
(23).jpeg (32).jpeg
(26).jpeg (6).jpeg


 
Panie należące do Związku Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach brały udział w wystawie stołów wielkanocnych w Samborowicach woj. Śląskie. Prezentowały opolskie kroszonki, smaczne wypieki, sałatki i przetwory mięsne oraz potrawy z jaj. Wielkim wzięciem cieszyła się „boula” , którą kobiety z Walec częstowały przybyłych gości. W wystawie stołów wielkanocnych brały również udział panie z koła w Brożcu, które także prezentowały specjały stołu wielkanocnego i dekoracji świątecznej.


W GOK Walce odbyły się w dniu 09.03.2007 VII Wojewódzkie Warsztaty Kroszonkarskie. Co roku warsztaty cieszą się wielką popularnością. W tym roku chętnych do zgłębienia tajników sztuki zdobienia jaj było 120. Uczono zdobienia jaj metodą rytowniczą i batikową. Najmłodszą uczestniczką warsztatów była Ania Polak. Przeprowadzono również konkurs na projektowanie wzorów kruszonek na papierze, które wygrały Anna Mucha, Ewelina Turska i Marlena Scheitauer z Gimnazjum w Walcach.
(6).jpeg (4).jpeg (1).jpeg (10).jpeg
 

gimnastyka 2.jpeg
 

 Babski Comber w Walcach

Aby tradycji stało się zadość w ostatni poniedziałek karnawału panie w Walcach zebrały się na swoim balu. W pomysłowych strojach bawiły się na wesoło przy suto zastawionym stole.
Było Jezioro Łabędzie, pogotowie ratunkowe, piraci, trojaczki waleckie , cyganki i wesołe diabełki. Były konkursy z nagrodami wesołe harce, śpiewy i balet łabędzi w wykonaniu zespołu Walczanki. Spotkamy się w przyszłym roku, bo zabawa była przednia. Galeria zdjęć: kliknij odnośnik www.walce.pl/cms/php/strona.php3

DSCN0525 kopia.jpeg
Zapraszamy  do zwiedzania wystawy rysunku i malarstwa Dominiki Jaschik w miejscowym Domu Kultury.


                                      WSPOMNIENIA Z FERII ZIMOWYCH
 
Tegoroczne zajęcia dla dzieci w czasie ferii zimowych, prowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach, były ciekawe i twórcze.
Dzieci mogły samodzielnie wykonać piękne szaliki robione na palcach. Uczestnicy zajęć namalowali wspólnie obraz na dużym formacie pt.„Bal karnawałowy”, wykonali czapeczki karnawałowe dla seniorów, robili również dekoracje na Walentynki. Zajęciom towarzyszyły gry i zabawy zręcznościowe oraz konkursy sportowe. Prawie przez cały dzień można było grać w ping-ponga. Dzieci otrzymywały słodkie poczęstunki i napoje. Mimo braku śniegu w Walcach, zajęcia na świeżym powietrzu przyniosły dzieciom dużo radości. Na dużym parkingu obok Domu Kultury zamiast lepić bałwana, malowano kredą pejzaże zimowe, zabytki i instytucje Walec oraz panoramę wsi.
Największą frajdę sprawił dzieciom wyjazd na sanki i narty do partnerskiej gminy Malej Moravki w Czechach.
Tam dzieci czuły się jak u siebie w domu, gdyż Malą Moravkę zimą odwiedzamy co roku. Piękna pogoda i dużo śniegu sprzyjały zabawom na sankach. Młodzież z zespołu „CAPRI” świetnie wypoczywała na stoku narciarskim. Ferie zakończyły się balem karnawałowym dla dzieci i małą dyskoteką dla starszych. Zapraszamy na przyszły rok!
(19).jpeg (94).jpeg (68).jpeg (52).jpeg
                (51).jpeg (47).jpeg (2).jpeg
(71).jpeg (32).jpeg (28).jpeg (18).jpeg
(138).jpeg (42).jpeg (33).jpeg (133).jpeg
(30).jpeg (40).jpeg (24).jpeg (10).jpeg
(101).jpeg (114).jpeg (119).jpeg (121).jpeg
(133).jpeg (135).jpeg (138).jpeg (75).jpeg (61).jpeg (78).jpeg (67).jpeg (56).jpeg
(49).jpeg (48).jpeg (39).jpeg (29).jpeg
                  (106).jpeg (20).jpeg (124).jpeg
(86).jpeg (84).jpeg (82).jpeg (76).jpeg
                  (70).jpeg (14).jpeg (10).jpeg
              


WARSZTATY pt. „DEKORACJA STOŁU I POTRAW”
 
W Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach, w ramach zajęć dla kobiet, odbyły się dnia 24 stycznia 2007 ,warsztaty pt. „Dekoracja stołu i potraw”.
W czasie warsztatów została przekazana uczestnikom sztuka nakrywania i dekorowania stołu biesiadnego, układania serwetek oraz wykorzystania warzyw, owoców, pieczywa itp. do dekoracji potraw i stołu. Umiejętności te w sam raz przydadzą się do dekoracji stołu w czasie karnawału oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Dekoracje stołów (25).jpeg Dekoracje stołów (32).jpeg Dekoracje stołów (51).jpeg Dekoracje stołów (48).jpeg
           Dekoracje stołów (49).jpeg Dekoracje stołów (46).jpeg Dekoracje stołów (5).jpeg

 
 
 XV Finał WOŚP w Walcach
Podczas XV Finału WOŚP na scenie GOK w Walcach wystąpili soliści: Aneta i Weronika Dembończyk - śpiew i gra na organach, Kamila Polok - koncert organowy, Maja Bezpalko - śpiew i gra na skrzypcach, Julia Kilisz - gra na flecie poprzecznym.
Zaprezentowała się duża grupa taneczna „ Przecinek” - dzieci z przedszkola i Szkoły Podstawowej w Brożcu.
Wystąpiła grupa przedszkolaków z Walec, Grocholubia i Rozkochowa.
Dziecięcy Zespół Taneczny „Gwiazdeczki” oraz Zespół Instrumentalny „Złote Nutki” ze Szkoły Podstawowej w Walcach.
Zespół Młodzieżowy „Awaria” z Brożca.
Zespół folklorystyczny „Walczanki”.
Koncert zakończył się występem Młodzieżowego Zespołu Instrumentalnego „Capri” działający przy GOK Walce.
Na placu obok Domu Kultury zapalono światełko do nieba.
W czasie tegorocznego koncertu zebrano w Walcach więcej niż w roku ubiegłym tj. 2.454,15 z czego 845,00 uzyskano z aukcji. Podczas aukcji zlicytowano min.: tort za 110 zł., kapelusz Bawarski za 50 zł., kolację w Straduńskiej Karczmie za 50 zł., kalendarz wykonany przez dzieci z kółka plastycznego, obrazek haftowany, wachlarz z Medżugorji, kroszonki opolskie, plakaty WOŚP, ręcznie wykonane przez darczyńcę kolczyki, piłkę Wójta Gminy Walce i wiele innych gadżetów podarowanych przez mieszkańców gminy Walce.Wieczór kulturalny w Walcach
 
Tegoroczny karnawał rozpoczął się w Walcach wieczorkiem kulturalnym dla mieszkańców.Był to tzw. Weihnachtsfeier zorganizowany przez Koło Mniejszości Niemieckiej oraz Gminny Ośrodek Kultury. Na wieczorku przy poczęstunku bawiło się około 200 osób. W programie artystycznym wystąpili:  Zespół Śpiewaczy „Heimatmelodie” , Młodzieżowy Zespół Instrumentalny „CAPRI” oraz Kamila Polok z wiązanką kolęd. Gościnnie wystąpił kabaret „Kuniowskie Misski Gorące Jak Pociski” z Kuniowa pod Kluczborkiem.
  5.jpeg 6.jpeg Weihnachtsfeier (2).jpeg Weihnachtsfeier (7).jpeg
  4.jpeg 3.jpeg 2.jpeg 1.jpeg

W dniu 20 listopada 2006r. Walecką Izbę Regionalną odwiedziła 25 osobowa grupa dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Głogówka.

Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały eksponaty, zadawały dużo pytań a przy tym uczyły się regionalizmu.

Po odwiedzinach w Izbie Regionalnej zostały zaproszone na herbatę do Ośrodka Twórczości Ludowej, gdzie pod okiem pani Marii Żmija-Glombik samodzielnie wykonywały ozdoby z serwetek papierowych.

W opinii dzieci - wizyta w Domu Kultury w Walcach była bardzo udana. Umówiliśmy się na następne spotkanie w czasie karnawału na wspólną zabawę z dziećmi z kółka plastycznego.

Gminny Ośrodek Kultury w Walcach już od kilku lat współpracuje z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Głogówku organizując warsztaty i konkursy kroszonkarskie oraz wolontariat dla dzieci niepełnosprawnych, prowadząc zajęcia manualne.

Dzici z Głogówka (32).jpeg Dzici z Głogówka (13).jpeg Dzici z Głogówka (24).jpeg
Dzici z Głogówka (20).jpeg Dzici z Głogówka (17).jpegW Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach można zwiedzać pokonkursową wystawę prac plastycznych pt.”Dom”.
Nagrody laureaci konkursu odebrali w dniu 23 października podczas koncertu muzycznego w sali GOK-u.

wys5.jpeg wys1.jpeg
wys4.jpeg wys3.jpeg wys2.jpeg

Na zaproszenie Instytutu Szensztackiego Sióstr Maryi z Winowa, zespół folklorystyczny Walczanki wraz z księdzem proboszczem gościł 2 września 2006r. w Świdrze koło Warszawy na uroczystości jubileuszowej 25-lecia poświęcenia pierwszego w Polsce Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

W programie artystycznym Walczanki zaprezentowały folklor Śląska Opolskiego. Zaś w darze zawiozły śląski kołacz, który był prawdziwym rarytasem uroczystości.

    Świdr (4).jpeg Świdr (3).jpeg Świdr (6).jpeg Świdr (7).jpeg
                      Świdr (1).jpeg Świdr (5).jpeg Świdr (2).jpeg  Tegoroczny Wojewódzki Zjazd Śląskich Kobiet Wiejskich
odbył się w dniu 20 września 2006. Spotkanie kobiet rozpoczęło się w Łubowicach rodzinnej miejscowości naszego poety Josepha von Eichendorffa. Następnie grupę około 250 kobiet w tym 30 osób z gminy Walce gościła gmina Polska Cerekiew. Miłe chwile spędziłyśmy na pokazach mistrzowskich Stadniny Koni „Lewada” w Zakrzowie. Był piknik na łące zwiedzanie gminy oraz przyjęcie w Domu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polskiej Cerekwi.

     Kobiety Śląskie (2).jpeg Kobiety Śląskie (21).jpeg Kobiety Śląskie (19).jpeg Kobiety Śląskie (17).jpeg


Materiał opracowała i przygotowała: dyrektor GOK w Walcach Maria Żmija - Glombik.


 
 

 

25.02.2009
Przewiń do góryStrzałka do góry