Menu pomocnicze

Pokaż co potrafisz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Walcach

Realizuj swoje marzenia.......... !!!


Gminną Bibliotekę Publiczną w Walcach w czerwcu odwiedził niezwykły gość- nastolatek z pasją Adam Seredyński,autor książki '' Przyjaciele z Breslau ''. Na spotkanie ze swoimi rówieśnikami przyjechał z Długołęki, ze swoim tatą, polonistą Grzegorzem Seredyńskim.
W spotkaniu uczestniczyło około 60 uczniów klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej w Walcach. Adam i jego tata opowiadali jak niewinnie zaczęła się przygoda Adama z pisaniem. Mówili o trudach całego procesu twórczego oraz kolejnych etapach powstania powieści.
Nastolatek jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Interesuje się językiem polskim i historią, przede wszystkim II wojną światową.
W swojej historyczno – przygodowej powieści dla dzieci i młodzieży ''Przyjaciele z Breslau '' opisał przygody trzech przyjaciół Polaka , Niemca i Żyda , których los zetknął pod koniec II wojny światowej we Wrocławiu.
Ciekawa akcja książki sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością, podziwiając nastolatka za talent twórczy.
Uczestników spotkania bardzo interesowało jak długo Adam pisał swoją powieść. Młody pisarz wyznał, że książkę pisał 11 miesięcy. Oczywiście chodził w tym czasie do szkoły,odrabiał lekcje tak jak inne dzieci. Na pytanie
czy zamierza jeszcze coś napisać powiedział, że planuje napisać dalsze części powieści . Młody pisarz poza tym, że czyta i pisze książki , lubi gry komputerowe, oraz jak każdy młody człowiek zabawy z kolegami .
Na spotkaniu zachęcał swoich rówieśników do tego ,aby oddawali się swoim pasjom,próbowali swoich sił i brali udział w organizowanych konkursach 
 

SDC10277-1.jpeg SDC10303-1.jpeg SDC10276-1.jpeg
SDC10263 -1.jpeg SDC10265 - 1.jpeg


 Z inicjatywy młodzieży biorącej czynny udział w realizacji projektu p.h. ''Pokaz co potrafisz'',dnia 28 maja 2010 roku w Urzędzie Gminy w Walcach odbyło się spotkanie z Wójtem Bernardem Kubata oraz Zastępcą Wójta - panią Heleną Kochan .
Tematem tego nietypowego spotkania,było funkcjonowanie samorządu gminy. Dzięki czemu mogliśmy się dowiedzieć, jak wiele projektów i inwestycji zostało zrealizowanych na terenie gminy. W jaki sposób i skąd zostały sfinansowane,jakie są planowane w najbliższej przyszłości oraz jak wiele starań i wysiłku potrzeba, aby je realizować. Wójt zapoznał nas z funkcjonowaniem samorządu gminy, jak i samego Urzędu. Oprowadził nas po urzędzie,opowiadając o poszczególnych referatach. Spotkanie zostało wcześniej przez nas umówione i wzbudzało w nas wiele emocji.
Ciepłe,życzliwe i bardzo bezpośrednie powitanie nas przez Pana Wójta Bernarda Kubata spowodowało,że trema jaką mieliśmy stopniowo znikła.
Staraliśmy trzymać się założonego planu wywiadu, ale zwykła ciekawość spowodowała,że wiele pytań poświęciliśmy osobie Pana Wójta,jego zainteresowaniom,wykształceniu i życiu prywatnym. Interesowało nas również w jaki sposób sprawuje się władzę,jak podejmuje się decyzje,jakie są procedury. spotkanie było bardzo udane i ciekawe. Przekonaliśmy się,że warto takie spotkania organizować, gdyż młodzi ludzie nie wiedzą ile pracy i wiedzy potrzebne jest w rządzeniu gminą.
Dziękujemy Wójtowi i Zastępcy Wójta za poświęcony czas i cierpliwość z jaką odpowiadali na nasze pytania. 
                                                                                         Młodzież z Gminy Walce

                    SDC10162.jpeg SDC10169.jpeg SDC10133.jpeg
                                       DSC00539-1.jpeg DSC00574-1.jpeg

 Znawca śląskiej kultury
w Bibliotece w Walcach !!!

 

W ramach projektu '' Pokaż co potrafisz '' w Gminnej
Bibliotece Publicznej w Walcach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi ,tym razem z panem Markiem Szołtyskiem znawcą śląskiej kultury,który już po raz drugi gościł w bibliotece. Spotkanie było kontynuacją tematu zainicjowanego w marcu tego roku ,wtedy bowiem autor opowiadał o tradycjach i zwyczajach na Śląsku. Natomiast tematem przewodnim majowego
spotkania była książka pt. '' Graczki,zabawki i zabawy śląskie ''. Pisarz uważa, że zabawki i zabawy to ważna część naszej regionalnej kultury. Mówił , że dzieci nudzą się, siedząc pośród zabawek. Dawniej zabawek było mało, ale dzieci nigdy się nie nudziły. A jakie to były śląskie zabawki i zabawy opowiedział autor na spotkaniu. Na którym dzieci dowiedziały się, kim straszono kiedyś dzieci. Kto to był utopiec , babok i podciepek. Co to jest klipa, duczka, zuska, bachroczka. Jak w prosty sposób z chusteczki do nosa można zrobić mysz, czy inne zwierzątka. Stare śląskie zabawki nie muszą być tylko motywem wspomnień z dawnych czasów. Takie zabawki można również odtwarzać i rekonstruować współcześnie, co daje wiele radości.
W spotkaniu brali udział uczniowie klas pierwszych i drugich Szkoły Podstawowej w Walcach. Dzieci bardzo uważnie i z zaciekawieniem słuchały opowieści pisarza. Trzeba przyznać, że pan Szołtysek nawiązał bardzo dobry kontakt z dziećmi, które nic się nie nudziły, a przeciwnie bardzo je to interesowało.
                SDC10099.jpeg        SDC10118.jpeg       SDC10128.jpegMarek Szołtysek – pisarz specjalizujący się w tematyce
śląskiej w Bibliotece w Walcach

 10 marca 2010 roku uczniowie gimnazjum i mieszkańcy gminy uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Markiem Szołtyskiem. Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Walcach  w ramach projektu '' Pokaż co potrafisz ''.
Marek Szołtysek, znany z TV Silesia gdzie prowadził do niedawna swój autorski program o tradycjach i zwyczajach, od lat zajmuje się tematyką związaną ze Śląskim : jego kulturą,tradycją i historią. Jest autorem ponad 20 książek o Śląsku , które pisze po śląsku i po polsku. Na spotkaniu pytaliśmy o źródła jego książek, inspiracje i młodzieńcze pasje. Słuchaliśmy ciekawych opowieści o bohaterach jego książek, o tradycjach śląskich, o tym dlaczego pisze również gwarą. Wysłuchaliśmy czytanych przez autora fragmentów książek pisanych gwarą. Podkreślał jak ważna jest wśród mieszkańców wiedza o tym jakie mają kapliczki przydrożne i historia z nimi związana ,czy też jakie figury świętych stoją w parafialnym kościele. Autor uważa ,że te rzeczy są bardzo ważne, ale coraz częściej zaniedbywane. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, dlaczego na Śląsku tradycyjna potrawa składa się z rolady wołowej, a nie tak popularnego jak w pozostałych regionach Polski kotleta schabowego oraz , że nazwa'' galoty'' pochodzi od ''galów''. Byli to osadnicy. którzy przynieśli na tereny Ślaskie zwyczaj noszenia bielizny. Autor widząc bardzo duże zainteresowanie tematyką śląską rozpoczynał kolejne wątki, dzięki temu nawiązała się bardzo interesująca dyskusja między uczestnikami spotkania. Żadna ze zgromadzonych na spotkaniu osób nie ukrywała ,że z chęcią wybrała by się ponownie na spotkanie z Markiem Szołtyskiem, który obiecał odwiedzić nas ponownie w maju.

                     P1020876-1.jpeg P1020846-1.jpeg   P1020853-1.jpeg
 


'' Śląskie rozprawianie ''
w Bibliotece w Walcach

Gminna Biblioteka Publiczna w Walcach 24 lutego 2010 roku w ramach projektu ''Pokaż co potrafisz '' gościła na spotkaniu Annę Myszyńską -autorkę książki ''Śląskie rozprawianie ''. Anna Myszyńska jest pisarką regionalną,która przypomniała nam nasz rodowód i swoimi książkami sprawiła większe zainteresowanie tradycją i kulturą naszego regionu. Książki pisarki, to skarbnica historii o Śląsku, a nie tylko, to także dokument dla przyszłych pokoleń tutejszego języka,obyczajów i wydarzeń, które mogły zostać zapomniane. Poza indywidualnymi czytelnikami, na spotkanie autorskie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej . Atmosfera na spotkaniu była bardzo wesoła można było się przekonać ,że oprócz wspomnianej wartości dokumentalnej ''rozprawianie'' ma także walor czysto rozrywkowy. Doskonale bawiliśmy się słuchając fragmentów tekstów książek Anny Myszyńskiej,czytanych przez dzieci lub samą autorkę. Ta regionalna pisarka piękną miejscową gwarą opowiadała o tradycjach i obyczajach regionu. Z uśmiechem na twarzy odpowiadała również na liczne pytania . Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem przysłuchiwali się gawędzie Anny Myszyńskiej. Była to prawdziwa lekcja historii. Kolejnym gościem z cyklu spotkań autorskich naszego regionu dnia 10.03.2010 będzie Marek Szołtysek autor książek o Śląsku.

                               P1020835[1] - 1.jpeg   P1020840[1]-1.jpeg

25.02.2010
Przewiń do góryStrzałka do góry