Menu pomocnicze

Wielkanocne zdobnictwo w Walcach

Wielkanocne zdobnictwo w Walcach

19 kwietnia Gminny Ośrodek Kultury w Walcach zorganizował Wielkanocne Warsztaty Zdobnicze. Tegoroczne warsztaty prowadziła Alicja Janocha, florystka z Opola. Zajęcia były ukierunkowane na wykonywanie ozdób związanych ze świętami Wielkiej Nocy.
Celem, który przyświeca GOK w organizacji tej - mającej już długoletnią tradycję - imprezy kulturalno-edukacyjnej jest kultywowanie i promocja lokalnych tradycji związanych z okresem wielkanocnym. Dotychczas organizowane przez GOK warsztaty kroszonkarskie zostały w ubiegłym roku po raz pierwszy rozszerzone o warsztaty wyplatania koszyczków wielkanocnych techniką papierowej wikliny. Natomiast (wyjątkowo w tym roku) ze względu na czas niezbędny do poznania podstaw florystyki dom kultury zrezygnował z części edukacyjnej poświęconej wykonywaniu kroszonek na rzecz poznawania nowych technik zdobniczych.
Zajęcia miały charakter otwarty i były adresowane zarówno do dzieci ze szkół podstawowych, jak i młodzieży oraz dorosłych. Uczestniczyli w nich dorośli oraz uczniowie z PSP Walce oraz PSP Brożec, żywo zainteresowani tą tematyką. Dlatego w twórczej atmosferze uczestnicy zajęć wykonywali „coś z niczego”, czyli ozdoby wielkanocne z pospolitych na wsi materiałów, które przynieśli ze sobą (siano, mech, kora drzew, słoma, gałązki derenia - czerwone gałązki, brzozy lub wierzby - o długości ok. 60 cm, skorupki jajek, sznurek na szpulce lub mocne nici, nożyce). Wykonane ozdoby zagoszczą w domach podczas tegorocznych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Natomiast jeszcze w tym roku, ze względu na spore zainteresowanie tą tematyką, odbędą się kolejne warsztaty florystyczne, tym razem ukierunkowane na innego rodzaju zdobnictwo: wystrój kościoła lub zdobnictwo dożynkowe.

Grzegorz Cebula

              DSC_0069.jpeg           DSC_0081.jpeg          DSC_0096.jpeg

21.04.2011
Przewiń do góryStrzałka do góry