Menu pomocnicze

II Wielkie Wojewódzkie Dyktando Języka Niemieckiego

Najpierw było wielkie pisanie a potem wielka gala…


Na wielką galę rozdania nagród II Wielkiego Wojewódzkiego Dyktanda Języka Niemieckiego przybyli laureaci wraz z opiekunami, zacni goście, przedstawiciele instytucji sprawujących patronat honorowy oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum w Walcach. Jeden z gości przemawiających powiedział, „że nie sztuką jest zorganizować coś jeden raz, ale powtórzyć to, kontynuować i to co najmniej na takim samym wysokim poziomie”. Te słowa odniósł do naszego przedsięwzięcia, które zostało zorganizowane po raz drugi, a liczba biorących udział i trudność pisanych tekstów sprawiła, iż dyktando utrzymało wysoki poziom.

17 października 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach odbyło się II Wielkie Wojewódzkie Dyktando Języka Niemieckiego jako kontynuacja inicjatywy zapoczątkowanej w roku 2010 w Roku Języka Niemieckiego, pod hasłem „Deutsche Sprache – Sprache der Ideen” / „Język Niemiecki – Językiem pomysłów”.
Organizatorami przedsięwzięcia jest Publiczne Gimnazjum w Walcach oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego z oddziałem w Opolu.
Patronat honorowy nad dyktandem objęli: Pan Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Ryszard Galla, Marszałek Województwa Pan Józef Sebesta, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Pan Peter Eck, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce Przewodniczący Pan Bernard Gaida, Instytut Goethego w Krakowie, Starosta Krapkowicki Pan Maciej Sonik i Wójt Gminy Walce Pan Bernard Kubata. Dzięki wsparciu finansowemu wielu firm i instytucji z naszej gminy i powiatu oraz wydawnictwu Nowa Era, najlepsi uczestnicy w każdej kategorii otrzymali puchary i nagrody rzeczowe, nauczyciele zaś podziękowania.
Na dyktando przybyło łącznie 135 uczniów, w tym: 49 uczniów z 13 szkół podstawowych, 52 uczniów z 13 szkół gimnazjalnych i 34 uczniów z 11 szkół średnich wraz z opiekunami z bliższych i dalszych stron województwa opolskiego. Podczas kiedy uczniowie pisali dyktando, nauczyciele brali udział w warsztatach poświęconych dysleksji, które mogliśmy zorganizować dzięki życzliwości wydawnictwa NOWA ERA.

Ponieważ wszystkich organizatorów i członków Jury obowiązuje zasada tajności, teksty dyktand, tak jak w roku ubiegłym, dla każdej kategorii wiekowej inny tekst, zostały przygotowane, przywiezione i odczytywane przez Pana Martina Cichonia, członka PSNJN w Opolu, przewodniczącego Jury naszego dyktanda - metodyka i kierownika sekcji niemieckiej Regionalnego Centrum Kształcenia Języków Obcych w Opolu. Zakodowane prace uczniów sprawdzała dziesięcioosobowa komisja, składająca się z członków PSNJN w Opolu. Po wnikliwej analizie prac uczniowskich, kilkakrotnym sprawdzaniu jednej pracy i liczeniu błędów, wyłoniono laureatów tegorocznej edycji II Wielkiego Wojewódzkiego Dyktanda Języka Niemieckiego .

Dodatkowo Laureaci I, II i III miejsca szkół średnich tegorocznej edycji kwalifikują się do finału II Ogólnopolskiego Dyktanda Języka Niemieckiego - Das Deutsch Diktat, które odbędzie się w dniach 24-25.03.2012r. w Siedlcach.

Mamy więc nadzieję, że w roku ubiegłym zapoczątkowaliśmy cykliczną imprezę wojewódzkiej rangi, która na stałe zagości w kalendarium konkursów z języka niemieckiego i jednocześnie będzie przedsięwzięciem promującym język niemiecki, będącym motywacją dla ucznia i nauczyciela, a przede wszystkim alternatywą konkursową dla ucznia, którego umiejętności z zakresu słuchania i pisania oraz koncentracji są dobrze opanowane.
Myślę, że już teraz mogę wszystkich serdecznie zaprosić na III edycję naszego Wielkiego Wojewódzkiego Dyktanda Języka Niemieckiego, którego część tzw. „robocza”, czyli pisanie odbędzie się również w październiku, a gala rozdania nagród w listopadzie.

Koordynator II Wielkiego Wojewódzkiego Dyktanda Języka Niemieckiego
Nauczycielka języka niemieckiego w PG w Walcach Agata Makiola

DSC06990 (2).jpeg DSC06993 (2).jpeg DSC07049.jpeg DSC07096.jpeg
DSC_0032.jpeg DSC_0058.jpeg DSC_0065.jpeg DSC_0078.jpeg

 

 

18.11.2011
Przewiń do góryStrzałka do góry