Menu pomocnicze

Niemieckie śpiewanie, czyli XXI Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach - XXI Festival der Chöre und Gesangsgruppen der deutschen Minderheit in Walce

Muzyka to jedyny język przekazu, który jednoczy wszystkie kraje i wszystkie kultury, dzięki niej można skleić stłuczone na tysiące kawałków lustro, w którym wszyscy możemy zobaczyć się i zrozumieć nawzajem. (Zbigniew Lubicz-Miszewski)

XXI Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach - XXI Festival der Chöre und Gesangsgruppen der deutschen Minderheit in Walce – odbył się w dniach 17-18 listopada 2012 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Nowością tego festiwalu było to, że wykonawcy prezentowali wszystkie trzy konkursowe utwory po niemiecku – do tej pory trzeci utwór mógł być śpiewany w dowolnym języku lub w gwarze śląskiej.

Systematyczność i talent

W pierwszym dniu festiwalu na scenie GOK zaprezentowało się pięć chórów. Zwyciężył bezkonkurencyjny tego dnia Krappitzer Chor (Krapkowice) pod batutą Henryka Szoji. W całej historii festiwalu po raz pierwszy ten chór zwyciężył w konkursie, a jest to między innymi zasługa świetnej pracy dyrygenta oraz zdyscyplinowania muzyków, którzy spotykają się regularnie dwa razy w tygodniu na próbach. W niedzielę natomiast swoje muzyczne umiejętności zaprezentowały 24 zespoły śpiewacze, spośród których decyzją jury wyłoniono zwycięzcę - Kupskie Echo (Kup). Zespół prowadzony przez Agnieszkę Ślusarczyk był już wielokrotnie nagradzany na waleckim festiwalu: III miejsce - 2004 r. i 2007 r., II miejsce w 2011 r., I miejsce w 2008 r. oraz GRAND PRIX XVIII FChiZŚMN w 2009 r. (a kierownik zespołu Agnieszka Ślusarczyk za całokształt pracy z zespołami wokalno instrumentalnymi została w 2009 r. uhonorowana nagrodą specjalną dyrektora GOK Walce). Każdy z występujących zespołów oraz chórów otrzymał nagrodę pieniężną oraz pamiątkowy dyplom i statuetkę.

Dominują kobiety

Festiwal jest świetną okazją do tego, aby członkowie chórów i zespołów mogli podpatrzeć warsztat innych grup muzycznych, ale również skorzystać z fachowych rad jurorów, którzy są doświadczonymi muzykami. Jury przewodniczyła, podobnie jak w poprzednich latach, Ingryda Salamon – nauczyciel muzyki, prowadząca przez ponad 30 lat zespoły śpiewacze, obecnie prowadzi dwa chóry. Równie doświadczonym jurorem jest Herbert Niedziela, nauczyciel z najdłuższym stażem (46 lat) pracy w Państwowej Szkole Muzycznej w Krapkowicach. Nowym jurorem był natomiast Rafał Jilg, pedagog, logopeda, dyrygent gogolińskiej orkiestry dętej. – Poziom wykonawców był zróżnicowany, ale generalnie zauważamy, że poziom prezentacji z roku na rok wzrasta. Gratuluję wszystkim wykonawcom zamiłowania do śpiewu i życzę dalszego rozwoju – podsumowała festiwal Ingryda Salamon, która również uwrażliwiała zespoły na potrzebę przestrzegania regulaminu oraz sugerowała, aby zwrócić uwagę na akompaniament, który powinien pomagać zespołowi, a nie przeszkadzać. Tradycyjnie już przewodnicząca jury dokonała też statystycznych podsumowań obu dni festiwalu. W sobotę zaśpiewało 5 chórów – 120 osób, w tym 77 kobiet i 43 mężczyzn. Natomiast w niedzielę w ramach 24 zespołów zaśpiewało 277 wykonawców – 250 kobiet, 23 mężczyzn (tutaj męską frekwencję podwyższył świetnie się prezentujący 15-osobowy męski zespół śpiewaczy Alte Kameraden z Zawadzkiego) i 4 dzieci.

Walce spoko

Podobnie jak i większość dotychczasowych edycji festiwalu, również i w tym roku z humorem imprezę prowadził Leonard Malcharczyk. Gościnnie w przerwie niedzielnych zmagań scenicznych wystąpiła Andrea Rischka, a następnie prosto z Euro 2012 na walecką scenę wbiegły panie z zespołu Jarzębina. – Nie wpuścili nas na stadion, więc wam dzisiaj w Walcach zaśpiewamy, jak muzycznie się u was zmagamy – mówiły panie z Echa Krośnicy, które wcieliły się w role zespołu, który niespodziewanie zdobył popularność przy okazji niedawnych piłkarskich igrzysk.

Sposobność do spotkań

W uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Ryszard Galla, dr Peter Eck, konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Ryszard Donitza, radny Sejmiku Województwa Opolskiego, Józef Swaczyna, starosta strzelecki i przewodniczący zarządu Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego w Leśnicy, Norbert Rasch, przewodniczący zarządu TSKN w Opolu, starosta krapkowicki Maciej Sonik, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, Sabina Gorzkulla-Kotzot, wicestarosta Powiatu Krapkowickiego, Bernard Kubata, wójt Gminy Walce, Helena Kochan, zastępca Wójta.

Wspierają festiwal

Organizatorami festiwalu są: Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w Leśnicy i Gminny Ośrodek Kultury w Walcach. Impreza  zrealizowana dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec oraz Samorządu Województwa Opolskiego. Organizację festiwalu wsparli ponadto: Starostwo Powiatowe w Krapkowicach, Zarząd Wojewódzki TSKN w Opolu, Zarząd Gminny TSKN w Walcach, Koło TSKN w Walcach.

Grzegorz Cebula
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach

 

KLASYFIKACJA

CHÓRY:

I miejsce - Krappitzer Chor (Krapkowice)

II miejsce - Heimatklang (Kłodnica)

III miejsce - Glogovia (Głogówek Winiary)

wyróżnienie - Cantilene (Łubniany) i Tarnauer Gezangchor (Tarnów Opolski)

ZESPOŁY ŚPIEWACZE:

I miejsce - Kupskie Echo (Kup)

II miejsce - Ligockie Wrzosy (Ligota Prószkowska) i Sternentaler (Kotórz Mały)

III miejsce - Freundschaft (Zdzieszowice) i Zespół Śpiewaczy Chocianowice

Wyróżnienie i Nagroda Wójta Gminy Walce" Echo Krośnicy (Krośnica)

Wyróżnienie i Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach - Opolskie Dziołchy (Ozimek-Antoniów)

Wyróżnienie - Walczanki (Walce)

Nagrody za udział - Heimatmelodie (Walce), Mazelunki (Popielów), Frohsin (Leśnica), Kosorowiczanki (Kosorowice), Heimat Glocken (Kotórz Mały), Frohsin (Ujazd), Wengerner Echo (Węgry),  Heidi  (Ozimek), Dobrzenianki (Dobrzeń Wielki), Bolko - Gruden Melodi  (Grudzice - Nowa Wieś Królewska), Długomiłowiczanki (Długomiłowice), Stiefmutterchen (Kluczbork), Centavia (Centawa), Freundschaft (Jemielnica), Cantate (Czarnowąsy), Alte Kameraden (Zawadzkie)

DSC_0106.jpeg     DSC_0237.jpeg     DSC_0248.jpeg  

DSC_0293.jpeg    DSC_0447.jpeg     DSC_0489.jpeg

22.11.2012
Przewiń do góryStrzałka do góry