Menu pomocnicze

Udział delegacji Gminy Walce w obchodach 125 lecia OSP Sindlbach w Gminie partnerskiej Berg

 
125 – lecie OSP Sindlbach z gminy Berg (Bawaria)
             W dniach 11-13 maja br. Ochotnicza Straż Pożarna w miejscowości Sindlbach, z partnerskiej gminy Berg w Bawarii, obchodziła 125 lat swojego założenia.
Na uroczystości z tej okazji zostali zaproszeni także przedstawiciele z gminy Walce. Reprezentowali ich strażacy z OSP Brożec pp. Marcin Glombik – prezes, Marek Michler – gospodarz/kierowca, Piotr Kruża – sekretarz i Bernard Suchan – b. komendant gminny OSP oraz przedstawiciele samorządu gminnego p.p. Jerzy Mikus i  Paweł Nossol – radny. Skromna delegacja mieszkańców wsi Brożec, oprócz udziału w festynie, chciała również na miejscu podziękować strażakom z Sindlbach za ubiegłoroczny dar jakim był samochód strażacki marki VW z pełnym wyposażeniem.
W krótkiej informacji nie sposób przedstawić całości przebiegu uroczystości, stąd tylko najważniejsze punkty 3 - dniowego święta strażaków z Sindlbach, które miało bardzo bogaty program. Rozpoczęcie nastąpiło już bowiem w piątek wieczorem live koncertem muzyki rockowej pn. Mega Rocknacht
W sobotę obok miejscowej strażnicy miało miejsce uroczyste poświęcenie nowego, wyposażonego w nowoczesny sprzęt gaśniczy, samochodu strażackiego. Następnie  pod pomnikiem wojen,  odbyła się krótka msza św. za poległych i złożenie wieńców. Dalszy ciąg uroczystości odbywał się już w ogromnym namiocie przy udziale licznych delegacji, zaproszonych gości i setek mieszkańców gminy Berg. Po oficjalnym powitaniu i przemówieniach gospodarzy i gości wręczyliśmy 1. Komendantowi OSP Sindlbach p. Christianowi Füglowi pamiątkowy puchar.
Niedzielne obchody strażackiego święta rozpoczęły się o godz. 9.45 uroczystą mszą św. odprawioną w namiocie oraz  poświęceniem strażackich sztandarów. Potem słynne niemieckie Frühschoppen przy akompaniamencie orkiestry dętej. O godz. 14.00 następuje kulminacyjny punkt uroczystości pochód ulicami Sindlbach z udziałem wszystkich działających tutaj organizacji  i zaproszonych z powiatu Neumarkt O.Pf. oraz gości z partnerskiej gminy Berg w Austrii i naszym. W sumie ok. 100 zespołów.   Po zakończeniu przemarszu zabawa przy Maßach i dźwiękach muzyki w wykonaniu „Original-Fichtelgebirgs-Musikanten” .
W międzyczasie zwiedziliśmy obiekty straży pożarnej w Bergu, po których oprowadzał nas 1. Komendant Alois Braun oraz siedzibę klubu motorowego MSC Berg, którym opiekuje się nasz długoletni znajomy i honorowy obywatel Gminy Walce p. Josef Schottner.
W imieniu brożeckiej delegacji składam serdeczne słowa podziękowania organizatorom imprezy za zaproszenie, naszym gospodarzom za gościnność, a p. Anicie Vogel za wszechstronną pomoc i opiekę w czasie pobytu na bawarskiej ziemi.
 
                                                                 Tekst i zdjęcia: J. Mikus
Obraz 043.jpeg Obraz 085.jpeg Obraz 063.jpeg Obraz 054.jpeg
Obraz 037.jpeg Obraz 023.jpeg Obraz 020.jpeg
Obraz 042.jpeg

17.05.2007
Przewiń do góryStrzałka do góry