PSZOK
GODZINY OTWARCIA
poniedziałek - od godz. 13.00 do godz. 17.00
środa - od godz. 8.00 do godz. 13.00
piątek - od godz. 13.00 do godz. 17.00
sobota - od godz. 9.00 do godz. 14.00
CO NALEŻY ZE SOBĄ ZABRAĆ?
Przyjęcie odpadów możliwe jest za okazaniem potwierdzenia wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za ostatni miesiąc lub potwierdzenia opłaty czynszu w zabudowie zamieszkałej wielorodzinnej.
Szczegółowe warunki korzystania z PSZOK określa załączony Regulamin.
JAKIE ODPADY BĘDĄ PRZYJMOWANE?
Odpady dostarczone do PSZOK muszą być posegregowane i nie mogą być zanieczyszczone innymi odpadami.
Mieszkańcy mogą nieodpłatnie przekazać do PSZOK następujące odpady komunalne (prócz powstałych w wyniku działalności gospodarczej):
- Bioodpady: surowe odpady roślinne (np. obierki z warzyw i owoców) powstające w gospodarstwach domowych, trawa, kwiaty, liście, rozdrobnione gałęzie (o maksymalnej długości 30 cm) - bez woreczków!
- Popiół: z palenisk przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń na pobyt ludzi i do ogrzewania wody do celów sanitarnych.
- Odpady wielkogabarytowe: meble, okna bez szyb, łóżka, materace, dywany, wykładziny, zabawki dużych rozmiarów, choinki, drzwi.
- Opony: opony samochodów osobowych o średnicy nieprzekraczającej 23 cali, opony jednośladów – obowiązuje limit 4 szt. na mieszkańca na rok.
- Odpady budowlane i rozbiórkowe: powstałe w gospodarstwach domowych w wyniku prac budowlanych, rozbiórkowych i remontowych przeprowadzonych samodzielnie przez mieszkańców: gruz, beton, płyty kartonowo-gipsowe; zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych (armatura łazienkowa) - obowiązuje limit 300 kg na mieszkańca na rok.
- Szkło płaskie: szyby okienne, drzwiowe.
- Szkło opakowaniowe: opakowania szklane bez zawartości (słoiki, butelki, szklane opakowania po kosmetykach).
- Papier: opakowania z papieru i tektury (papierowe pudełka, kartony), papier i tektura (makulatura, gazety i czasopisma, zeszyty, katalogi).
- Opakowania wielomateriałowe (kartony po mleku, sokach).
- Styropian opakowaniowy
- Tworzywa sztuczne i metale: puszki, garnki metalowe, patelnie; plastikowe opakowania po żywności, kosmetykach, płynach do mycia i chemii gospodarczej.
- Tworzywa sztuczne inne niż opakowaniowe: wiadra, miski, kosze.
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: zużyte urządzenia zawierające freony (lodówki, chłodziarki, klimatyzatory, dystrybutory wody), lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć (np. świetlówki), zabawki i inne sprzęty zasilane baterią lub podłączane do prądu (np.: pralki, piekarniki, zmywarki, mikrofalówki, sprzęt audio, aparaty fotograficzne, telefony, telewizory, komputery, drukarki, odkurzacze, żelazka).
- Baterie i akumulatory
- Opakowania zawierające odpady niebezpieczne: opakowania z metali zawierające niebezpieczne porowate elementy wzmocnienia konstrukcyjnego (np. azbest), włącznie z pustymi pojemnikami ciśnieniowymi; opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone (np. opakowania po farbach).
- Przeterminowane leki
- Chemikalia: rozpuszczalniki, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice zawierające substancje niebezpieczne, detergenty zawierające substancje niebezpieczne.
- Odpady o charakterze medycznym: odpady niebezpieczne niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek (np. igły po insulinie).
- Oleje i tłuszcze: jadalne (np. olej z frytkownicy); inne niż jadalne stanowiące odpad niebezpieczny.
JAKICH ODPADÓW PSZOK NIE PRZYJMUJE?
PSZOK nie przyjmuje niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, zmieszanych odpadów budowlanych, części samochodowych i odpadów z działalności gospodarczej i rolniczej, papy, wełny mineralnej, płyt eternitowych, styropianu ociepleniowego.
JAKIE SĄ ZASADY FUNKCJONOWANIA PSZOK?