Menu pomocnicze

Apel Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy

Opolska Policja w ostatnim czasie odnotowuje wzmożoną aktywność przestępców dokonujących oszustw na osobach starszych. W celu wyłudzenia pieniędzy oszuści najczęściej podszywają się pod policjantów. Przestępcy zwykle w sposób losowy wybierają swoje ofiary, kontaktują się telefonicznie i przedstawiają nieprawdziwe historie, np.:

    • że pieniądze na koncie bankowym są zagrożone i należy je przelać na konto policyjne celem ich zabezpieczenia,
    • innym razem oszuści wmawiają, że bliska nam osoba jest sprawcą wypadku samochodowego i potrzebne są pieniądze na opłacenie kaucji lub adwokata.

Sprawcy sugerują dokonanie przelewu lub wzięcie pożyczki. W przypadku żądania gotówki, oszuści przekazują informacje, aby przygotowane pieniądze umieścić we wskazanym miejscu lub wyrzucić przez okno. Wszystko to dzieje się pod presją czasu i towarzyszących emocji, które utrudniają racjonalne podejmowanie decyzji.

Niestety, pomimo działań edukacyjnych prowadzonych wśród seniorów, odnotowuje się wzrost tego typu oszustw. Dlatego w  trosce o Państwa bezpieczeństwo, apeluję o czujność i rozwagę.

Pamiętajmy:

  • Policjant nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Kiedy osoba dzwoniąca wypytuje Cię o pieniądze lub oszczędności, natychmiast się rozłącz.
  • Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, nawet jeżeli twierdzą, że są znajomymi członków rodziny, adwokatami lub policjantami.
  • Fałszywi policjanci często straszą swoje ofiary sankcjami karnymi za brak współpracy – jeżeli już rozmowa zostanie podjęta, nie działaj pod presją czasu, nie daj się zastraszyć.
  • Jeśli masz podejrzenia, że ktoś próbuje Cię oszukać, skontaktuj się z Policją.

Zwracam się także z apelem do osób młodych - informujcie Waszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Poinstruujcie najbliższych, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy.

Pamiętajmy, że często od nas samych, od  naszej rozwagi i przezorności zależy nasze bezpieczeństwo.

POLICJA NIGDY NIE ŻĄDA PIENIĘDZY

nadinsp. dr Rafał Kochańczyk

10.05.2023
Przewiń do góryStrzałka do góry