Menu pomocnicze

Herb

Do herbu gminy wprowadzone zostały treści odwołujące się do najmocniejszych jak i najstarszych wartości historycznych, kultowych i kulturowych, które mają pełne prawo określać znak pretendujący do rangi Herbu Gminy Walce.

Z wielu dat sygnalnych, daty takie jak 1193 (Kromołów - Cromlau), 1228 rok (Brożec - Brosci), 1204 rok (Walce - Walecz), Grocholub 1228 rok (wzmiankowanych jako Grocholuba), 1228 r. (Zabierzów - Saberowo), 1228 r. (Stradunia - Straduna), 1264 r. (Rozkochów - Rozcochov), 1267 r. (Dobieszowice - Dobreschiezi) - to kamienie węgielne osadzeń i lokalizacji, pierwszych wzmianek i przekazań własności.
Te daty - kamienie milowe w istnieniu tych miejscowości, w których nie od daty pierwszej wzmianki czy pierwszej lokacji, życie mieszkańców trwało tu już od stuleci.

Mamy więc pełne prawo mówić o starożytności tych ziem śląskich, a także rodów śląskich, z których wywodzący się mieszkańcy od stuleci zamieszkują obszar będący dziś w granicach Gminy Walce.
Zły los, a także kolejne wielkie wojny przeniosły z tych ziem mieszkańców w obce strony, a także z innych stron sprowadziły inne rody, innych ludzi na ziemie śląskie, na ziemie Gminy Walce.
Dlatego patrząc na wymienione daty mamy pełne prawo odwołać się do niezmiernie pięknego w swym rozwoju czasu, do kształtowania ziem śląskich przez dynastię Henryków Śląskich. A to Henryka I Brodatego, jego żony Jadwigi z rodu von Andechs, jego syna Henryka II Pobożnego - prawnuków w prostej linii króla Bolesława Krzywoustego, twórcy śląskiego Domu Piastów, który w oparciu o prawo dziedziczenia, bo przecież już w roku tysięcznym Śląsk był częścią składową państwa Piastów, zaznaczył swe prawa dziedziczenia na stolicy senioralnej - na stolicy krakowskiej. I kto to dziś wie... gdyby nie legnicka tama położona najazdowi mongolskiemu przez dynastię piastów śląskich, gdyby nie śmierć Henryka II Pobożnego - może dziś czarny orzeł zwrócony w prawo ze srebrną przepaską poprzez pierś i skrzydła na złotym polu tarczy byłby godłem nie tylko Domu Piastów Śląskich lecz także godłem państwa polskiego...
I dziś wolą Rady Gminy Walce ten wizerunek orła przywołany do herbu określi czas kształtowania ziem w dzisiejszym obszarze Gminy Walce.

Rok 1330 to kształtowanie parafii i wznoszenie świątyni pod wezwaniem św. Walentego w Walcach. To święta z tym związane i odpusty...
To własność większości ziem w obszarze dzisiejszej Gminy Walce klasztoru prenonstratensek (norbertanek) w Czarnowąsach na obszarze księstwa piastowskiego Domu Opolskiego.
I dlatego postać św. Walentego winna także zaistnieć w herbie gminy. Działania w ramach ustawy o samorządzie terytorialnym pozwalają mieć nadzieję, że Gmina Walce będzie coraz bardziej suwerennym organizmem istniejącym w tradycji własnej przeszłości na Ziemi Śląskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Herb Gminy Walce został ukształtowany poprzez umieszczenie w tarczy o kroju zwanym starofrancuskim a stosowanej w średniowieczu na obszarze ziem śląskich co jest udokumentowane w starych pieczęciach podwieszanych pod średniowiecznymi dyplomami.
Na tarczy dzielonej w słup w prawym złotym polu pół czarnego orła dynastii henryków domu Piastów Śląskich, ze srebrną przepaską przez skrzydło i pół piersi, z połową krzyża srebrnego na półksiężycu, z czerwonym językiem. A w polu lewym barwy błękitnej (niebieskiej) postać św. Walentego w spodniej srebrnej szacie , w złotym ornacie podbitym przy rękawach spodem czerwienią, ze złocistą aureolą i rękami i twarzą w barwie cielistej. Postać zwrócona lekko w prawo. Przy krawędzi prawej, symbol jego męki - miecz ze srebrzystym ostrzem i złotą głownią (rękojeścią) w kształcie krzyża (tu pół krzyża) przytykając do wizerunku pół orła. Po obu stronach tarczy znajdują się trzymacze czyli suport. Są to dwie postacie kobiece w czerni. Po prawej stronie tarczy kobieta w stroju śląskim miejscowym odwzorowana w stroju z ceremonialnego fotosu ślubnego. Po stronie lewej mniszka - zakonnica , dla zaakcentowania dawnych własności i podległości tych ziem. Elementem związanym z suportem jest pszeniczny wieniec w barwie złota z błękitnym podkładem, z wyeksponowaną datą 1193 roku złotymi cyframi. Daty pierwszej wzmianki o wsi Kromołów z obszaru dzisiejszej Gminy Walce.
Pod tarczą podrysowując ją jest podwieszona czerwona wstęga, na której jest napis srebrem Gmina + Walce + Gmina w liternictwie o kształcie liter zbliżonym do antykwy.

 

14.02.2006
Przewiń do góryStrzałka do góry