Menu pomocnicze

INFORMACJA Z KRUS

Rolnik to specjalistyczny i wymagający zawód, a praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest zachowanie bezpieczeństwa. Prowadzenie gospodarstwa rolnego to praca na wielu stanowiskach, a to oznacza, że rolnik musi posiadać wiele różnych umiejętności.

Zapewnienie bezpiecznej pracy wiąże się z kilkoma elementami. Bezpieczne siedlisko gospodarstwa rolnego musi być właściwie zorganizowane, tj. należy oddzielić część mieszkalną od produkcyjnej i zorganizować odrębny wjazd do części produkcyjnej. Wydzielony plac zabaw, oddzielony ogrodzeniem z zamykaną furtką, chroni dzieci przed nagłym wtargnięciem na podwórze gospodarstwa, po którym często jeżdżą ciągniki i maszyny rolnicze. Przestrzeń powinna być właściwie oznakowana. Ład i porządek w obejściu to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu pracy.

Bezpieczne podwórze to przede wszystkim porządek. Na podwórzu nie może panować bałagan. Wszystkie narzędzia, śmieci, odchody zwierzęce, czy pozostałości po pracy muszą być regularnie sprzątane. Nawierzchnia podwórza powinna być wyrównana, utwardzona i nieśliska. Aby uniknąć potknięć i upadków należy usunąć lub oznakować wystające z ziemi przedmioty, a śliskie miejsca posypywać popiołem, żwirem lub piaskiem.

Podwórze powinno być dobrze oświetlone. Przy wejściach do budynków należy zamontować włączniki światła, najlepiej z podświetleniem, aby były widoczne w ciemności. Przewody elektryczne muszą być zabezpieczone przed mechanicznymi uszkodzeniami i rozprowadzone po podwórzu w taki sposób, aby nie były przyczyną potknięć.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa niezbędne jest zabezpieczenie studzienek, zbiorników technologicznych, kanałów i innych otworów, pokrywami lub barierkami ochronnymi. Większe zbiorniki, takie jak szambo czy gnojowica, należy ogrodzić, a bramkę wejściową zamykać na klucz. Pokrywy, bramki i ogrodzenia nie mogą mieć ubytków ani dziur, co jest szczególnie ważne gdy w gospodarstwie przebywają dzieci.

Właściwie zorganizowana przestrzeń w gospodarstwie to pewność, że domownicy oraz ewentualni goście są bezpieczni i nie mają dostępu do niebezpiecznych miejsc i narzędzi.

 

Iwona Porowska – Zastępca Dyrektora ds. Świadczeń

15.12.2023
Przewiń do góryStrzałka do góry